Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Questy sposobem na uatrakcyjnienie oferty turystycznej

Wojtek Antosz
Zaczęło się w 2010 roku, obecnie Lokalna Grupa Działania "Zielony Pierścień" będzie realizować projekt „Turystyka odkrywców – sposób na rozwój turystyki i aktywizację mieszkańców na obszarach wiejskich”. A jednym z jego elementów ma być konkurs na najciekawszy quest.

- Celem konkursu jest zachęcenie mieszkańców obszarów LGD „Zielony Pierścień”, do którego zalicza się między innymi miasto Puławy, Kazimierz Dolny i Nałęczów, do tworzenia w swoich środowiskach ciekawych wypraw, a jednocześnie nowej ciekawej oferty dla turystów. Ze sposobem tworzenia Wypraw Odkrywców (Questów) będzie można zapoznać się na warsztatach, które będą prowadzone od listopada br. do końca marca 2012 r. O terminach warsztatów będzie można dowiedzieć się z naszej strony internetowej - wyjaśnia Aneta Sosik-Kierszniewska, z LGD Zielony Pierścień

Prace można przygotowywać do 21 maja 2012 Zgłoszenia przyjmowane są w Biurze Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” - Nałęczów, ul. Żeromskiego 1. W czerwcu przyszłego roku w Nałęczowie odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród z udziałem miłośników i twórców Wypraw Odkrywców (Questów) z całego kraju.

Questing to metoda odkrywania dziedzictwa miejsca polegająca na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i dziedzictwa, często questy porównywane są do poszukiwania skarbów. W Polsce najbliższa jest harcerskiej zabawie w podchody.

W LGD wszystko zaczęło się od pierwszego warsztatu, który odbył się w Nałęczowie we wrześniu 2010 r. dzięki wsparciu Fundacji „Partnerstwo dla Środowiska” z Krakowa. W wyniku warsztatów, które poprowadzili: Małgorzata Fedas i Krzysztof Florys, powstał pierwszy Quest pt. „Nałęczów – źródło przygody”. W Nałęczowie zawiązała się także nieformalna grupa miłośników tej metody, która tworzyła następne instrukcje do wypraw odkrywców w swojej miejscowości i brała udział w kolejnych warsztatach odbywających się w innych gminach pomagając w wierszowaniu instrukcji i przygotowaniu oprawy graficznej questu.

Puławskie placówki też sięgnęły do tego typu rozwiązań, skorzystało z nich między innymi Muzeum Czartoryskich i Biblioteka Miejska.


Nasze serwisy:
Wakacyjny przewodnik po regionie
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły
Matura i co dalej? Poradnik dla tegorocznych maturzystów

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto