18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Wybory samorządowe 2010 (RELACJA, ZDJĘCIA)

Wojtek Antosz
Wyborcy ruszyli do urn. Punktualnie o godz. 8 rozpoczęły się wybory samorządowe. Głosować można do godziny 22. Zapraszamy czytelników do śledzenia naszej relacji.

22:00
Wybory samorządowe 2010 zostały zakończone. Teraz komisje zajmą się liczeniem głosów. Wstępnych sondażowych wyników można spodziewać się około godziny 7 rano. Wtedy również podamy ostateczną frekwencję na terenie województwa, powiatu i miasta.

20:40
Frekwencja na godzinę 19:00:

w całym kraju - 43,23%
w województwie lubelskim - 46,35%
w powiecie puławskim - 46,10%
w Puławach - 41,26%

19:45
Wędrując dziś pomiędzy lokalami wyborczymi, spotkałem kilka osób które stanowczo podkreśliły, że na wybory się nie wybierają. - Po co mam iść głosować, skoro okręgi nie są jednomandatowe i głosuję na listę a nie na człowieka, który wzbudza moje zaufanie - powiedział pan Łukasz. Pan Piotr jasno określił czym są dla niego wybory: - Dla mnie głosowanie porównywalne jest do kosza zgniłych jabłek z którego trzeba wybrać jedno i zjeść, ja nie mam ochoty na tego typu eksperyment więc na wybory nie idę -

18:45
Wyborcy narzekają na zbyt duże karty do głosowania, Miejska Komisja Wyborcza poinformowała, że zanotowała kilka przypadków przepełnienia się urn wyborczych. - W takiej sytuacji Straż Miejska dostarcza do lokalu wyborczego dodatkową urnę, mamy ich jeszcze kilka w zapasie więc nie powinno być problemów - tłumaczy Roman Wróbel, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej

16:40
Frekwencja na godzinę 15:00 w całej Polsce wyniosła 27,55%. W województwie lubelskim 30,85% a w powiecie puławskim 29,11%. Jest to jedna z najniższych frekwencji w województwie lubelskim, "gorzej" wypada tylko powiat świdnicki z frekwencją na poziomie 25,29%

15:45
Frekwencja na godzinę 15:00 wyniosła w Puławach 24,94%. Około godziny 17 podamy frekwencję dla województwa i powiatu puławskiego.

13:00
Wybory przebiegają bez żadnych zakłóceń, policja nie zanotowała żadnych naruszeń ciszy wyborczej ani prób agitacji. Jeden z młodych mieszkańców Puław wyjaśnił nam dlaczego poszedł na wybory - Są to moje pierwsze wybory i chciałem zobaczyć jak to jest, powiem szczerze fajnie jest czuć , że ma się wpływ i swego rodzaju władzę w ręku. Niestety większość moich znajomych i ludzi w moim wieku nie pójdzie na wybory, bo kandydaci nie interesują się młodymi ludźmi. Nie mają im nic do zaproponowania, czasami nawet nie próbują do nich dotrzeć, a to zniechęca -

11:30
Frekwencja na godzinę 10:00:

województwo lubelskie - 5,75%
powiat puławski - 5,19%
miasto Puławy - 4,18%

11:00
Chcesz wziąć udział w wyborach, ale jesteś osobą niepełnosprawną skontaktują z Miejską Komisją Wyborczą pod numerem (81) 880 46 02. Poinformuj ją gdzie mieszkasz i o której chciałbyś wziąć udział w wyborach. O umówionej godzinie samochód pojawi się pod Twoim domem.

10:30
- Głosowałyśmy bo to nasz obywatelski obowiązek. Bierzemy udział we wszystkich wyborach, jakie odbywają się w skali kraju. Jedyne co martwi to fakt, że mało ludzi młodych idzie oddać swój głos, mimo, że jest to element demokracji i patriotyzmu. Naszym zdaniem rozwiązaniem tej sytuacji jest wychowanie, nie stosujmy przymusu tylko uczmy obywatelskiej postawy - tłumaczą dwie blisko 70 - letnie kobiety zaraz po oddaniu głosu

8:45
Żadna z komisji nie zgłosiła problemów z otwarciem lokalu wyborczego, wszystko ruszyło punktualnie. W Puławach działają 24 komisje obwodowe, tylko 11 z nich jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

8:00
Pamiętajmy aby zabrać ze sobą dowód osobisty, prawo jazdy lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość.
W lokalu wyborczym otrzymamy 4 karty do głosowania:

- białą - za jej pomocą wybieramy kandydatów do rad gmin i miast. W gminach liczących do 20 tys. mieszkańców będzie można postawić znak „x” obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu wyborczym. Można też oddać głos na mniejszą liczbę kandydatów. W takich gminach jeden wyborca może oddać głos na kandydatów z różnych list wyborczych. Na karcie będzie informacja, ilu radnych wybieranych jest w okręgu. W gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców i w miastach na prawach powiatu głosuje się tylko na jednego kandydata do rady gminy z wyłącznie jednej list.
- żółtą - na żółtej karcie będą umieszczone nazwiska kandydatów do rady powiatu. Również w przypadku tego głosowania można oddać głos tylko na jednego kandydata z jednej listy.
- niebieską - to karta z nazwiskami kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Głosować można tylko na jednego kandydata z jednej listy.
- różową - ta karta zawiera nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza, ułożone w kolejności alfabetycznej. Możemy postawić znak „x” w kratce przy tylko jednym nazwisku. W przeciwnym wypadku głos będzie nieważny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto