Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik dla „Orlika” - legendy podziemia niepodległościowego

Redakcja
Czy na terenie Puław stanie pomnik upamiętniający osobę i działalność związanego z historią miasta majora Mariana Bernaciaka, pseudonim „Orlik”? Z takim wnioskiem wystapili do Rady Miasta członkowie puławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Marian Bernaciak był dowódcą zgrupowania partyzanckiego i struktur konspiracyjnych Inspektoratu Puławskiego AK-WiN.

Inicjatywę budowy pomnika upamietniającego tę postać poparli już radni z miejskiej komisji promocji. Autorzy pisma uważają, że najlepszym miejscem na usytuowanie monumentu będzie skwer między ulicami: Partyzantów, Centralną i Piłsudskiego. Pomnik stałby w pobliżu miejsc brawurowej akcji z udziałem grupy „Orlika”, która dotyczyła uwolnienia osób przetrzymywanych w ubeckim więzieniu powiatowym w Puławach -obecnej siedziby WKU. Usytuowanie pomnika budzi jednak kontrowersje dlatego, że mieszkańcy mieli inny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca. Chodziło o budowę dużego promocyjnego napisu, którego litery tworzyłyby nazwę miasta PUŁAWY. Projekt został zgłoszony do ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Jednak mieszkańcy nie mieli okazji wypowiedzieć się o zasadności tego typu promocji, bo ich projekt został usunięty.

- Usytuowanie pomnika powinno zostać skonsultowane z mieszkańcami - uważa Beata Kozik, radna z komitetu wyborczego prezydenta Puław, Pawła Maja.

Autorzy pomysłu budowy pomnika twierdzą, że zaprojektowana przestrzeń wokół monumentu mogłaby się stać atrakcyjnym miejscem spotkań mieszkańców, miejscem refleksji nad wydarzeniami historii, jak również edukacji młodzieży na temat Żołnierzy Wyklętych. Powołany został komitet budowy pomnika. - Uznajemy za swój obowiązek kultywowanie pamięci historycznej wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSR R w latach 40. - argumentują zwolennicy uhonorowania bohaterów walki o niepodległość.

Ponad 20 tys. żołnierzy zginęło lub zostało zamordowanych w więzieniach NKWD i UB. Część wywieziono na wschód. Wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy. Żołnierzem Niezłomnym Wyklętym był właśnie związany z Puławami Marian Bernaciak. Przez okres PRL komuniści próbowali zniszczyć legendę słynnego dowódcy. Nieżyjący prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Majora Bernaciaka Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski . Stało się to w 63. rocznicę śmierci „Orlika”.

-Jako ostatni żyjący żołnierz AK z terenu obwodu Puławskiego wspólnie z młodszym pokoleniem chcemy uczcić pamięć tego wybitnego dowódcy poprzez wzniesienie pomnika z jego wizerunkiem - mówi kapitan Waldemar Żerek, prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Puławach.

Fundusze na budowę monumentu będą pochodzić ze zbiórek publicznych od darczyńców, nie będą obciążać budżetu miasta. Najlepszy projekt pomnika zostanie wyłoniony w otwartym konkursie. - Pomnik przyczyni się do promocji naszego miasta, które było częścią oporu przeciwko sowietyzacji Polski, najlepiej zorganizowanym w okręgu Lublin- czytamy w uzasadnieniu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto