Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Skautów Europy w Puławach

WA
Dni Skautów Europy w Puławach
Dni Skautów Europy w Puławach Skauci Europy Puławy
Już w najbliższy weekend (20-21 kwietnia) w parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach („pod lasem”) odbędą się Dni Skautów Europy.

Będzie to okazja do poznania działalności tej organizacji. Bogaty program przewiduje zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Dla dziewcząt i chłopców przygotowane zostały zbiórki wprowadzające w skautowe życie, dla dorosłych specjalny wykład, a dla wszystkich miasteczko skautowe.

Dziewczyny i chłopaków od 8 roku życia zapraszamy w sobotę 20 kwietnia na zbiórki. Początek o godz. 9 pod kościołem. To z całą pewnością szansa na początek wspaniałej przygody. Wszystkich zapraszamy na wspólną Mszę św. w niedzielę 21 kwietnia o godz. 11. Po niej na chłopców i dziewczęta czeka miasteczko skautowe, a dorosłych (nie tylko rodziców, ale każdego zainteresowanego problematyką wychowania) zapraszamy na wykład dr Zbigniewa Mindy, b. komisarza federalnego Federacji Skautingu Europejskiego „Skauting – biznes rodzinny”.

Skauci Europy (czyli Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego Zawisza Federacja Skautingu Europejskiego) to trzecia pod względem wielkości (po ZHP i ZHR) ogólnopolska organizacja harcerska. Zrzesza około 2500 osób, a w Puławach działa od ponad 20 lat. Od 1995 Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Skautingu Europejskiego – międzynarodowej organizacji działającej w ponad 20 krajach.

Dlaczego warto zainteresować się skautingiem?

Skauting to sprawdzona przez ponad 100 lat w na całym świecie metoda wychowawcza. Oferuje dzieciom i młodzieży fantastyczną przygodę przygotowująca do dorosłego życia. Ta przygoda, osadzona jest na 5 filarach – celach skautingu. Są to: Bóg, zdrowie, zmysł praktyczny, służba i charakter. Trudno chyba znaleźć rodzica, któremu nie zależałoby na harmonijnym rozwoju swego dziecka, a właśnie to oferuje skauting.

„Skauting jest rzeczą prostą” - mawiał jego twórca angielski generał Baden-Powell. Przekonuje się o tym każdy, kto zetknie się z nim trochę bliżej. Skauting opiera się na systemie zastępowym, przyrzeczeniu, prawie, samowychowaniu, aktywności na łonie przyrody, przygodzie oraz wierności trwałym wartościom. Tylko tyle i aż tyle.

Skauci Europy działają w dwóch nurtach: żeńskiej i męskiej. Każdy z nich dzieli się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Wilczki uczą się poprzez zabawę, zaś harcerze i harcerki poprzez przygodę, a najważniejszymi punktami w ciągu roku są obozy, biwaki, wyjazdy i rajdy. Oczywiście spotykają się również na cotygodniowych zbiórkach w weekendy.

Najstarszą grupę stanowi młodzież powyżej 17 roku życia. Chłopcy w tym wieku działają w kręgach młodych wędrowników, a dziewczyny w ogniskach młodych przewodniczek. Ich zadaniem jest służba młodszym skautom, a przez nią przygotowywanie się do wzięcia steru życia we własne ręce.

Skauting to ruch młodych i prowadzonych przez młodych. Ale nie może się bez pomocy dorosłych. Nie może się udać bez zgody rodziców i zrozumienia dla skautowej aktywności ich dziecka. Nie może też się udać bez bezpośredniego zaangażowania dorosłych w ten ruch w wielu rolach – w skautingu jest też miejsce dla dorosłych, jako wsparcie techniczne oraz pomoc merytoryczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto