Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku w Klikawie pod Puławami powstanie lądowisko

Hanna Bednarzewska
Z lądowiska w Klikawie będą mogli korzystać piloci z Dęblińskiej Szkoły Orląt, ale i samoloty sanitarne czy prywatne
Z lądowiska w Klikawie będą mogli korzystać piloci z Dęblińskiej Szkoły Orląt, ale i samoloty sanitarne czy prywatne HANA
W Klikawie pod Puławami powstanie lądowisko do szkolenia pilotów Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Dęblińskiej Szkoły Orląt. Ale będą tam mogły lądować także samoloty sanitarne, czy osób prywatnych. Inwestycja zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w połowie tego roku.

Teren należy do gminy Puławy. Obecnie obszar jest dzierżawiony na uprawy rolnicze. W Klikawie obok terenu przeznaczonego pod lądowisko działa stacja radarowa. - Ustaliliśmy już podpisanie umowy z gminą. Od wiosny zajmiemy się organizowaniem lądowiska. Zrobienie z pola uprawnego terenu wzlotów dla statków powietrznych wymaga trochę czasu, Musimy w tym miejscu posiać trawę, która musi stworzyć darń. Mam nadzieję, że w drugiej połowie roku uda się nam tam lądować i startować - mówi pułkownik Maciej Wilczyński szef AOSL z Dęblina.

Na lotnisku wojskowym w Dęblinie panuje duży ruch statków powietrznych wojskowych. - Dzielenie się przestrzenią powietrzną powoduje ograniczenia lotów. Dużą ich część możemy wykonywać z lądowiska w Klikawie - dodaje Wilczyński. Wyceną kosztów przedsięwzięcia zajmie się specjalistyczna firma.

Na inwestycji skorzystają też cywile i miasto Puławy. W Klikawie będą mogły lądować samoloty sanitarne oraz jednostki patrolujące bezpieczeństwo pożarowe w lasach i uczestniczące w akcjach gaśniczych. Lądowisko będą mogli wykorzystywać również właściciele prywatnych samolotów.

Uruchomienie lądowiska byłoby korzyścią dla rozwoju turystyki. Puławy znajdują się w trójkącie turystycznym Puławy, Kazimierz, Nałęczów. Lądowisko jest także potrzebne do rozwoju przedsiębiorczości. Skorzystałyby na tym Zakłady Azotowe i ich spółki oraz firmy prowadzące działalność w Polsce i za granicą takie jak Mostostal czy Termochem. W Puławach na terenie po dawnym Techpanie obok Zakładów Azotowych powstał Park Naukowo-Technologiczny. W mieście funkcjonują instytuty naukowe, które kontaktują się z placówkami za granicą i często goszczą zagranicznych naukowców. Coraz więcej ludzi biznesu posiada małe samoloty pasażerskie ale z braku lądowiska nie mogą korzystać z tego środka transportu.

- Szlaki drogowe Lubelszczyźnie pozostawiają wiele do życzenia. Musimy ożywić ten region gospodarczo, a lądowisko z pewnością się do tego przyczyni - podsumowuje wójt gminy Puławy Krzysztof Brzeziński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto