Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa kolumbarium w Puławach

HANA
Na puławskim cmentarzu komunalnym przy ul. Budowlanych rozpoczęła się budowa kolumbarium. Kilka dni temu na teren cmentarza wjechał wykonawca. Jest to firma Sarsbud z miejscowości Sarny w gminie Ułęż.

Zakład Usług Komunalnych, który jest inwestorem, ogłosił 6 przetargów na tę inwestycję. Jej koszt to 450 tys. złotych. W pierwszym etapie w kolumbarium można będzie pochować 600 osób. Znajdzie się tu 150 nisz na urny. W każdej niszy będzie miejsce dla 4 urn. Inwestycja powinna się zakończyć do końca sierpnia jeśli nie będzie przeszkód w postaci warunków pogodowych.

– Zainteresowanie kolumbarium jest duże. Już około 40 urn jest pochowanych w grobach ziemnych – mówi Tomasz Wadas prezes ZUK w Puławach.

Projekt kolumbarium został nieco zmieniony. Mury zostaną obłożone granitem. W pierwszej wersji był to piaskowiec. - Wizualnie będzie to bardzo podobnie, ale będzie tańsze w późniejszym utrzymaniu. Chodzi o mycie, dezynfekcję zapobieganie wrastaniu mchu w strukturę kamienia - mówi Wadas. W odnowionej koncepcji zagospodarowania cmentarza komunalnego oprócz tradycyjnych grobów ziemnych i murowanych znalazły się kolumbarium, a także pola pamięci i katakumby -W tym roku powstanie pierwszy etap budowy kolumbarium. Pozostałe inwestycje będą powstawały sukcesywnie – mówi prezes ZUK.

Teren cmentarza ma około 16 hektarów. Obecnie jest wykorzystane około 4. Cmentarz został przewidziany na około 30 tys. miejsc. Stara koncepcja miała już kilka lat. Zarząd Inwestycji Miejskich dwa lata temu uaktualnił ją do oczekiwań mieszkańców. Prowadzenie cmentarza oraz inwestowanie należy do Zakładu Usług Komunalnych. W koncepcji przewidziano także miejsce na kaplicę i dom pogrzebowy oferujące usługi związane z organizacją pogrzebu. Jest także miejsce na kremację zwłok. Jednak na razie te usługi kremacji nie będą świadczone.

– Zainteresowanie tego typu pochówkami nie jest powszechne. Organizowanie miejsca kremacji i świadczenie usług nie byłoby więc opłacalne - mówi Wadas. Przed cmentarzem przewidziano także miejsca pod usługi związane ze sprzedażą zniczy i kwiatów oraz wieńców.

Cmentarz podzielony został na sektory, w których świadczone będą różne formy pochówku. W koncepcji pojawiły się więc katakumby – pomieszczenie z niszami w ścianie, przeznaczone do pochówku zwłok, kolumbarium – budowla z niszami przeznaczonymi do składania urn i pola pamięci gdzie rozsypywane byłyby prochy zmarłych. Cmentarne sektory zostały połączone aleją. Teren cmentarza jest różnie ukształtowany. Pozostaną na nim górki, które tam się znajdują.

Całość cmentarza została zaplanowana w konwencji nowoczesnej nekropolii. Najpopularniejsze dotychczas na puławskim cmentarzu są pochówki w 1-2 miejscowych tradycyjnych grobach. Coraz więcej osób decyduje się jednak na kremację ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto