Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Komu przeszkadza pomnik?

WA
"Bohaterom wspólnych walk o wyzwolenie Puław społeczeństwo miasta" taki napis znajduje się na pomniku, który co pewien czas budzi w mieście kontrowersje.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, radny PiS Tomasz Kraszewski złożył interpelację w sprawie przeniesienia pomnika znajdującego się na przeciwko hotelu Izabella.

- Pomnik przede wszystkim kojarzy się ze zniewoleniem i latami sowieckiej okupacji w Polsce. Dlatego moim zdaniem powinien zostać przeniesiony z zajmowanego miejsca. Dużo lepszy dla niego byłby np.: cmentarz żołnierzy sowieckich w Kazimierzu Dolnym, albo muzeum w Kozłówce - tłumaczył Kraszewski na sesji.

My zapytaliśmy Zbigniewa Kiełba puławskiego historyka z Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta POK ,,Dom Chemika", jaka jest geneza obelisku i dlaczego znajduje się on akurat w tym miejscu. Oto co nam powiedział:

- Dzisiejsze miejsce na którym stoi pomnik żołnierzy, będące fragmentem dawnego skweru, dziś już mało uczęszczanym przez mieszkańców Puław, nie jest miejscem dla niego przypadkowym. Należy pamiętać, że nieopodal w tym miejscu
znajdował się pomnik poświęcony, jak mówiła informacja na cokole: ,,Bohaterom Armii Radzieckiej poległym na polu chwały walczącym bohatersko za wolność i niezależność ZSRR i za wyzwolenie narodu polskiego spod faszystowskiego jarzma niemieckich zaborców". Pomnik ufundowała Powiatowa i Miejska Rada Narodowa w 1945 r., a jego odsłonięcie nastąpiło 30 kwietnia 1945 r. Istotnym faktem dla miejsca usytuowania tego jak i późniejszego pomnika było to że wokół budowli z 1945 r. znajdowała się kwatera żołnierzy Armii Radzieckiej, poległych podczas walk o wyzwolenie Puław w okresie od lipca 1944 do stycznia 1945 r. W latach 1946-1947 ekshumowano szczątki tych żołnierzy wraz z innymi pochówkami z terenu miasta - łącznie 68 żołnierzy - na cmentarz wojenny w Kazimierzu Dolnym. Przez dłuższy okres czasu pomnik ten funkcjonował w przestrzeni miejskiej do czasu jego rozbiórki. W późniejszym czasie na tym właśnie skwerku ze względu na pamięć o dawnych pochówkach nieco dalej zamiast pomnika z 1945 r. postawiono nowy. Miało to
miejsce w 1987 r. Został on ufundowany przez Miejską Radę Narodową w Puławach oraz Radę Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. Na jego fragmencie widnieje napis: ,,Bohaterom wspólnych walk o wyzwolenie Puław społeczeństwo
miasta" odnoszący się do wydarzeń z lipca 1944 - stycznia 1945 r., a więc wyzwalania Puław, forsowania Wisły i walki z okupantem niemieckim. Należy pamiętać, że tm samym wydarzeniom poświęcono w PRL-u również nazwę jednej z
puławskich ulic - ul. 4. Pułku Piechoty Wojska Polskiego, która to w 1959 r. zastąpiła nazwę ul. Browarnej - na pamiątkę zaciekłych walk jakie prowadzili żołnierze tego pułku m. in. w tym rejonie. Z kolei walki 6. Pułku Piechoty oraz miejsce podjęcia przeprawy w celu zdobycia przyczółka na lewym brzegu Wisły zostały upamiętnione innym pomnikiem odsłoniętym w 1979 r. przy drodze Puławy - Wólka Gołębska.

A czy waszym zdaniem pomnik faktycznie jest problemem i trzeba go usunąć z krajobrazu Puławy? Piszcie w komentarzach co o tym myślicie.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto