Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem Puław to zmniejszająca się liczba mieszkańców. Tak wynika z raportu o stanie miasta

Hanna Bednarzewska
Raport o Stanie Miasta Puławy za 2019 rok opisuje działania puławskiego samorządu w najważniejszych dziedzinach życia mieszkańców. Na sesji w dniu 27 sierpnia jednym z punktów posiedzenia będzie debata nad tym dokumentem. Miasto Puławy już po raz drugi przygotowało i opracowało tego typu raport. Co z niego wynika?

Rok 2019 pokazał, że nadal jednym z największych problemów miasta jest stale zmniejszająca się liczba mieszkańców, która w stosunku do 2018 roku jest niższa o 432 osoby i na koniec 2019 r. wynosiła 47847 osób.

Wiąże się to przede wszystkim z wyjazdem młodzieży na studia i w poszukiwaniu pracy, jak również lokalną migracją związaną z osiedlaniem się w gminach przyległych.

–Coraz więcej osób nie chce mieszkać w blokach, kupuje działki w ościennych gminach i buduje domy jednorodzinne. Tam też płaci podatki. Mieszkańcy, którzy emigrują z Puław nadal jednak korzystają z naszej miejskiej infrastruktury: szkół, oferty kulturalnej i sportowej- mówi Paweł Maj prezydent Puław.

Lepsze wieści są natomiast z ubiegłorocznego rynku pracy. To pracodawcy w większym stopniu musieli zabiegać o pracowników, gdyż stopa bezrobocia dla Puław wynosiła 4,3% a średnio w powiecie puławskim było to 6%.

319 osób fizycznych rozpoczęło działalność gospodarczą, a 217 takich podmiotów ją zakończyło. Daje to przyrost 102 nowych przedsiębiorców. Łączna liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON wyniosła 4968.

Zadania wspierające przedsiębiorców realizowane były przede wszystkim przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny.
Na terenie PPNT w 2019 r. 36 przedsiębiorców wynajmowało powierzchnie i 77 przedsiębiorców korzystało z wirtualnego biura. Wynajem powierzchni sięgał 72,03%. Miasto w formie pomocy de minimis (niższe stawki czynszowe) udzieliło wsparcia 11 podmiotom gospodarczym z PPNT w wysokości 641 349,92 zł.

PPNT kontynuował realizację projektu Platforma startowa „Wschodni Akcelerator Biznesu”, współfinansowanego ze środków UE. W ramach przeprowadzonych naborów wniosków o inkubację w platformie startowej, nowych pomysłów na działalność gospodarczą wpłynęło 655 aplikacji. Umowy inkubacyjne podpisało 87 spółek. Trzy z nich otrzymało dofinansowanie w kwocie około 3 mln PLN.

W zakresie inwestycji miejskich to kontynuacja realizacji dwóch największych tj. budowy nowej hali widowiskowo-sportowej, oraz przebudowy Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Na te dwa projekty wydatkowano 58,5 mln PLN.

Kolejne to inwestycje drogowe z budową drogi w ul. Kowalskiej, Powstańców Listopadowych, Komunalnej, Majdan i przebudową ul. Kochanowskiego, ppłk. Konrada, oraz budowa kompleksu boisk przy Szkole Podstawowej Nr 6.

To również zakończenie realizacji ośrodka wsparcia dla osób starszych, niepełnosprawnych i w kryzysie, montaż 28 elektronicznych tablic informacji przystankowej i wiat przystankowych w ramach projektu transportowego, oraz zadania z budżetu obywatelskiego z cieszącą się największym zainteresowaniem mieszkańców tężnią solankową.

Zadania te były współfinasowane ze środków unijnych oraz krajowych: Funduszu Dróg Samorządowych i Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Łącznie wydatki majątkowe przekroczyły 78 mln PLN a uzyskane wsparcie zewnętrzne to kwota blisko 20 mln PLN. Całość budżetu miasta po stronie wydatkowej zamknęła się kwotą przeszło 310 mln PLN.
Wymierne efekty w postaci odpracowania długów na kwotę ponad 96 tys. zł uzyskane zostały dzięki wprowadzonemu Programowi Odpracowywania Zadłużenia. 22 osoby mogły spłacić swoje zobowiązania wobec miasta. Dzięki temu programowi poziom zadłużenia czynszowego w mieszkaniowym zasobie gminy na koniec 2019 r. (bez odsetek i kosztów sądowych) spadł o ok. 4% w porównaniu do stanu zadłużenia na początku roku 2019.

W 2019 r. Miasto Puławy było organem prowadzącym dla siedmiu szkół podstawowych, dwóch zespołów szkół ogólnokształcących oraz 12 przedszkoli i jednego żłobka.

Według stanu na dzień 30 września do szkół uczęszczało 4859 uczniów, w przedszkolach i oddziałach zerowych było 1572 podopiecznych natomiast w żłobku 150. Łączne wydatki na oświatę przekroczyły 82,5 mln z czego subwencja oświatowa stanowiła jedynie 48,3%.

W 2019 roku Miasto Puławy musiało dopłacić ze środków własnych do prowadzenia placówek oświatowych przeszło 42 mln PLN. Trend ten utrzymuje się od wielu lat i stanowi realne zagrożenie dla finansów wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Jak każdego roku szereg zadań z zakresu kultury, sportu, rekreacji, przeciwdziałania uzależnieniom realizowanych było przez organizacje pozarządowe, oraz podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego. W 2019 roku przyznano dotację 37 takim podmiotom na kwotę 4,78 mln PLN.

W centrum uwagi władz samorządowych znajdowały się działania związane z ochroną środowiska.

W kwietniu zainaugurowana została kampania „Jerzyk – koneser meszek i komarów w mieście”.

Puławy, jako jedne z 30 polskich miast, podpisały deklarację na rzecz rozwoju elektromobilności.

W październiku w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie podsumowujące kampanię edukacyjną dotyczącą form ochrony przyrody na terenie Puław.

W 2019 ze wsparcia finansowego oferowanego przez Urząd Miasta Puławy na wymianę ogrzewania opartego na paliwie stałym skorzystało 22 osoby fizyczne.

Kolejne działania mające pozytywnie wpłynąć na poprawę jakości powietrza w Puławach, jak również zmniejszyć obciążenia bieżące mieszkańców w opłatach za prąd będą możliwe dzięki realizacji projektu unijnego „Odnawialne źródła energii w mieście Puławy”, w ramach którego zakupione i zamontowane zostaną dla mieszkańców zestawy fotowoltaiczne, solarne oraz piece na biomasę.

W roku 2019 w lasach gminnych wykonano systematyczne dosadzenia – około 2 tys. sadzonek drzew liściastych.
Na terenach zieleni miejskiej posadzono łącznie 82 szt. nowych drzew oraz ponad 3 500 szt. krzewów, traw i bylin.

Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie miasta rajcy przeprowadzą głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania.

Raport o stanie miasta Puławy za 2019 rok jest dostępny na stronie internetowej UM. Obrady odbywać się będą w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Puławy, ul. Lubelska 5, od godz. 16.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto