Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium Astronomiczne w Puławach doczeka się remontu. Starostwo stara się o dofinansowanie

Hanna Bednarzewska
Hanna Bednarzewska
Obserwatorium Astronomiczne w Puławach czeka na remont. Obiekt od dawna wymaga doinwestowania. Placówka została trochę zapomniana przez powiat, a może służyć istotnej części kultury i edukacji astronomicznej.

Termin rozpoczęcia prac remontowych będzie uzależniony od pozyskania środków zewnętrznych. W perspektywie najbliższych dwóch lat, zaplanowano kompleksowe zagospodarowanie budynku obserwatorium astronomicznego w Puławach na potrzeby działalności kulturalnej. Obiekt wpisał się w krajobraz.

Jest usytuowany w malowniczej dawnej wieży ciśnień. Zaniedbania są wieloletnie. Od powstania nie było tu poważnego remontu. Obserwatorium zostało niedawno wpisane w działalność Młodzieżowego Domu Kultury. Wcześniej było przypisane do Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego, ale nie zdało to egzaminu, bo nikt się nie interesował programową działalnością tej placówki. Teraz ma się to diametralnie zmienić.

Obserwatorium będzie jedną ze specjalizacji MDK. - Zostanie opracowany plan edukacyjno- kulturowy. Jest już przygotowywany projekt remontowy i modernizacyjny obiektu, który zostanie przystosowany do całorocznej działalności. Oprócz projektu modernizacyjnego przygotowywany został projekt unijny do Urzędu Marszałkowskiego związany z pozyskaniem środków na przeprowadzenie prac - mówi Leszek Gorgol Wicestarosta puławski.

Rozwiązany ma też zostać problem ogrzewania i instalacji elektrycznej. Na nowo zostaną zagospodarowane znajdujące się tam pomieszczenia co będzie się wiązało z zakupem dodatkowego wyposażenia. Prawdopodobnie w obserwatorium powstanie izba pamięci poświęcona Marii Kapturkiewicz Szewczyk, która wraz z mężem zaangażowała się w powstanie obserwatorium i skupiła amatorów astronomii wokół siebie.

Puławy to jedno z nielicznych miast w Polsce, w którym miejscowy Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii był jednym z partnerów w budowie obserwatorium. Po remoncie puławski oddział PTMA dalej będzie prowadził swoje zajęcia i obserwacje. Plany budowy obiektu sięgają 1965roku kiedy to członkowie PTMA (m. in. Maria i Bogdan Szewczykowie) zaproponowali przebudowę nieczynnej wieży ciśnień na obserwatorium.

W 1971 roku władze miasta przekazały Oddziałowi PTMA obiekt na ten cel. Niestety, przez wiele kolejnych lat prace prawie stały w miejscu. W 1983 roku Lucjan Newelski i Wiesław Kłaput z oddziału PTMA w Warszawie podpisali umowę na wykonanie kopuły dla obserwatorium. 12 listopada 1988, przy pomocy dźwigu z Zakładów Azotowych w Puławach, gotowa kopuła stanęła na szczycie wieży. Wewnątrz wieży powstały pomieszczenia dla PTMA i salka wykładowa. Pod koniec 1990 roku w Puławach znalazł się teleskop. 2 maja 1994 roku to dzień oficjalnego otwarcia obserwatorium i nadania mu imienia Franciszka Armińskiego.

- W założeniu, obserwatorium ma stać się swoistym centrum wydarzeń organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Powiatową Bibliotekę Publiczną. By tak się stało, obiekt musi najpierw przejść kompleksową modernizację i wyposażenie. Powiat ubiega się o środki na ten cel w ramach Działania dotyczącego Dziedzictwa kulturowego i naturalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Wniosek o dofinansowanie został złożony z końcem ubiegłego roku. Rozstrzygnięcia konkursu spodziewamy się w połowie tego roku - mówi Kamil Lewandowski rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Puławach.

Zakres przygotowywanego projektu obejmuje wykonanie generalnego remontu i termomodernizacji obserwatorium (z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii, zagospodarowanie terenu wokół obiektu, oraz wyposażenie go w sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności kulturalnej, tj. m.in. nagłośnienie, system przekazywania obrazu z teleskopu astronomicznego, budka bookcrossingowa czy publiczny punkt dostępu do internetu. W ramach projektu przewidziano także realizację kilku imprez promujących dziedzictwo niematerialne powiatu. W budżecie powiatu na 2020 r. przewidziano kwotę na pokrycie zaledwie pierwszych kosztów związanych z realizacją projektu (m.in. za opracowanie studium wykonalności, wykonanie tablicy informacyjnej, zakup budki do bookcrossingu).

- Zasadnicza realizacja projektu, w tym roboty budowlane i instalacyjne, planowana jest na 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na kwotę około 1 mln zł. Dofinansowane z RPO może pokryć 85% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia - mówi Lewandowski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto