Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

35 lat kaprolaktamu w Puławach

Wojtek Antosz
za pulawy
W Zakładach Azotowych PUŁAWY S.A. wyprodukowano 1,5 milionową tonę kaprolaktamu. Wynik ten zbiegł się z jubileuszem 35-lecia Zakładu Kaprolaktamu. Pierwszy produkt uzyskano w listopadzie 1976 roku.

Kolejne półmilionowe tony kaprolaktamu uzyskiwano: w pierwszej połowie 1995 roku, w marcu 2003 i teraz w październiku 2011 -a więc po 19, 27 i 35 latach produkcji. Zdolność projektową 50 tys. ton kaprolaktamu na rok uzyskano w 1995 roku, w 2001 roku było to już 65,4 tys. ton, natomiast obecnie moce to 70 000 ton.

W ciągu 35 lat eksploatacji i doświadczeń, wypracowano wiele własnych i oryginalnych rozwiązań, zastosowano nowe katalizatory, wprowadzono nowe układy technologiczne. Uzyskano wiele patentów i można stwierdzić, że obecnie firma posiada własne „know-how”, dopracowane i sprawdzone w takim zakresie, że może stanowić ofertę jako puławska technologia produkcji kaprolaktamu. Do osiągnięcia obecnej zdolności produkcyjnej instalacji kaprolaktamu przyczyniły się wieloletnie i wielokierunkowe działania takie jak budowa nowej tlenowni, eliminacja zanieczyszczeń w kwasie siarkowym dla instalacji hydroksyloaminy, nowy kompresor powietrza do reaktora utleniania cykloheksanu, przeprowadzona w latach 2006 – 2009 modernizacja instalacji kwasu siarkowego i oleum, intensyfikacja modernizacja procesu zestalania kaprolaktamu i wiele innych. - W wymiarze technicznym, po tak długim okresie działalności konieczna jest wymiana, rewitalizacja wielu urządzeń, aparatów, rurociągów – podkreśla Kierownik Zakładu Kaprolaktamu, Andrzej Kania - Taka praktyka ciągłego, rozłożonego w czasie usuwania „wąskich gardeł” dla uzyskania zwiększenia wydajności przyniosła rezultaty. Jednocześnie stale utrzymujemy reżim technologiczny dla jak najlepszego wykorzystania surowców i energii.

Wraz z upływem lat, które przynosiły sukcesywne zwiększanie ilości produkcyjnych zmieniała się również polityka sprzedaży kaprolaktamu. - Warto przypomnieć, iż początkowo kaprolaktam sprzedawany był głównie w postaci ciekłej do odbiorcy krajowego oraz klientów zlokalizowanych na rynku europejskim. Na rynki azjatyckie nasz produkt dostarczany był wyłącznie poprzez współpracujące z nami firmy handlowe - przypomina Kierownik Sekcji Sprzedaży Kaprolaktamu, Beata Pieńkowska -

Wprowadzenie nowej strategii sprzedaży kaprolaktamu, dzięki możliwości bezpośredniej komunikacji z klientami z Dalekiego Wschodu, naszej aktywności na arenie międzynarodowej oraz prezentacji naszej firmy zaowocowało nawiązaniem bezpośrednich relacji z ostatecznymi odbiorcami z Azji. Rynek azjatycki, a w szczególności Chiny, które są głównym i najbardziej dynamicznym motorem rozwoju, ze względu na znaczną przewagę popytu nad podażą, jest najbardziej interesującym regionem dla eksporterów kaprolaktamu na świecie. Intensywne działania handlowe podejmowane przez służby handlowe w ramach strategii dywersyfikacji rynkowej przyniosły w efekcie nawiązanie - oraz konsekwentny rozwój - relacji handlowych z partnerami z Chin, Tajwanu, Indii, Indonezji, Korei i Tajlandii.

Jesteśmy dumni, iż pomimo relatywnie niskich zdolności produkcyjnych (70 tys. t z ok. 4,2 mln t globalnych ilości) w porównaniu do konkurentów z zachodniej Europy, USA, Azji czy nawet Rosji, nasze płatki kaprolaktamu rozpoznawane są na całym świecie i posiadają ugruntowaną pozycję, dzięki wysokiej i stabilnej jakości produktu – podsumowuje Marek Kapłucha, Członek Zarządu odpowiedzialny za Handel i Marketing w "PUŁAWACH" S.A. mają 44% udział w krajowych i 2% światowych zdolności produkcyjnych.

Główne zastosowania kaprolaktamu to produkcja włókien konstrukcyjnych (wykorzystywanych np. w przemyśle motoryzacyjnym) oraz poliamidowych tekstyliów (odzież, wykładziny, dywany).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto