Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Instytut Nawozów Sztucznych podpisał umowę z Azotami

WA
azoty
Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach podpisał z Zakładami Azotowi Puławy umowę inicjująca współpracę w zakresie komercyjnego wykorzystania procesów zaawansowanej biotechnologii.

Wspólna inicjatywa pozwoli na realizację przyjętej przez Zakłady Azotowe Puławy strategii rozwoju ku nowym, wyżej przetworzonym produktom oraz na rozwinięcie biznesowe dotychczasowych prac i działań Instytutu Nawozów Sztucznych w obszarze ekstrakcji.

- Ten projekt pozwoli nam na rozszerzenie oferty o wysokomarżowe produkty chemiczne oparte na odnawialnych surowcach, co umożliwia dywersyfikację i dostęp do nowych rynków zbytu – podkreśla Paweł Jarczewski, Prezes Zarządu Azotów.

Podstawą działalności nowej spółki będzie instalacja ekstrakcji chmielu (o maksymalnej wydajności ok. 1200 t/rok) oraz instalacja ekstrakcji surowców roślinnych (o maksymalnej wydajności ok. 1800 t/r). Projekt wpisuje się w tzw. „Zieloną Chemię”, która bazuje na surowcach odnawialnych i nie generuje szkodliwych pozostałości. Szacowane przychody planowanej Spółki mogą wynieść od 30 do 70 milionów złotych w skali roku.

- Technologie które będą wykorzystywane, umożliwią otrzymywanie ekstraktów roślinnych o najwyższych parametrach jakościowych – zapewnia Zenon Pokojski, Członek Zarządu odpowiedzialny za strategię przedsiębiorstwa - Różnorodna baza surowcowa o szerokim zastosowaniu zapewni nam odbiorców z wielu gałęzi przemysłu - głównie w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, browarniczym i, szeroko rozumianym, spożywczym.

Instytut Nawozów Sztucznych od roku 2000, stosuje w skali przemysłowej proces ekstrakcji nadkrytycznej do produkcji ekstraktu chmielowego. Jego głównymi odbiorcami są browary, wykorzystujące go w procesie produkcji piwa. Znajduje on również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jako, np. składnik szamponów do włosów i preparatów do pielęgnacji skóry.

Instytut Nawozów Sztucznych opracował również technologię ekstrakcji innych surowców roślinnych w warunkach nadkrytycznych z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Na bazie opracowanej technologii Instytut, w połowie 2011 uruchomił pierwszą w krajach Europy Środkowo-Wschodniej instalację badawczo-produkcyjną do przerobu surowców roślinnych. Instalacja została zaprojektowana w sposób umożliwiający wytwarzanie różnych produktów (ekstraktów) bazujących na szerokiej gamie surowców roślinnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto