Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Bezpłatne zajęcia z samoobrony z Andrzejem Grejnerem

hana
Andrzej Grejner
Andrzej Grejner hana
Z Andrzejem Grejnerem, instruktorem izraelskiego systemu walki krav maga w Puławach, który w niedzielę poprowadzi zajęcia z samoobrony dla pań, rozmawia Hanna Bednarzewska.

W najbliższą niedzielę w Puławach już po raz kolejny odbędą się bezpłatne zajęcia z samoobrony dla pań, organizowane z okazji Dnia Kobiet przez Stowarzyszenie Krav Maga Polska. Czy na jednym spotkaniu można się czegoś nauczyć?
Oczywiście, można poznać podstawowe chwyty, ale przede wszystkim zdobyć wiedzę na temat zachowania się w sytuacjach stresowych, takich jak napad. Krav maga polega nawzmacnianiu naturalnych odruchów obronnych, które ma każdy z nas. To czasem może uratować życie albo zdrowie.

Jak powinniśmy się zachować podczas napadu?
Należy się nauczyć, jak unikać takich sytuacji. Omijać miejsca, gdzie możemy zostać napadnięci. Lepiej nadłożyć drogi i ominąć niebezpieczne nieoświetlone zaułki. Jeśli już zostaniemy zaatakowani i boimy się , że napastnik zareaguje agresywnie, a chce odebrać nam pieniądze, telefon czy zegarek, to lepiej oddać mu te rzeczy i pogodzić się ze stratą. Jeśli jednak walczymy o życie lub zdrowie, to musimy zrobić wszystko, żeby nie dać się wciągnąć w ciemne miejsce, zaułek, bramę, zarośla. Najlepiej podnieść alarm i krzyczeć. Uderzyć w samochód, który zareaguje alarmem. Krav maga, to taktyka zachowania się w sytuacjach stresowych, ale też elementy walki i typowej obrony przed zagrożeniem. Polega to na porażaniu wrażliwych punktów naciele napastnika i doprowadzenie go do chwilowej niezdolności do walki, po to, by uciec. Elementem obrony jest atak na krocze, oczy, krtań napastnika. Można więc spróbować kopać, drapać, włożyć palce do oczu napastnika.

Czy swoim zachowaniem dajemy sygnał, że możemy stać się ofiarą?
Napastnik wybiera osoby słabsze od siebie. Niepewny chód, spuszczona głowa, to dla niego sygnał, że spotkał potencjalną ofiarę. Napastników może być kilku. Jeśli idąc ulicą czujemy zagrożenie, to widząc grupę wyrostków nie należy się wstydzić, tylko przejść na drugą stronę ulicy, czy zbliżyć się do innych przechodniów, poprosić o pomoc taksówkarza, czy wejść do sklepu. Nawet w miejscu pełnym ludzi można zostać napadniętym. Wołając o pomoc lepiej zwracać się do konkretnej osoby. Niech pan-pani mi pomoże. To obliguje do udzielenia pomocy.


Zajęcia odbędą się w niedzielę, 10 marca, w budynku Liceum im. ks. A. J.Czartoryskiego, w sali gimnastycznej w godzinach 11-13. Należy zabrać ze sobą wygodne ubranie i sportowe obuwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto