Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie geopark małopolskiego przełomu Wisły

Hanna Bednarzewska
Piękne krajobrazy, ciekawostki geologiczne, zwyczaje kulturowe, dobre lokalne jedzenie- to oferta gmin z terenów nadwiślańskich, która będzie promowana nie tylko w kraju ale i na świecie w geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły. Powstanie on w dolinie Wisły od Zawichostu do Dęblina.

Prace zespołu naukowców nad stworzeniem katalogu zasobów trwały dwa lata. Kilkanaście dni temu podczas spotkania w Puławach zaprezentowana została idea projektu.

-W oparciu o zasoby przyrody nieożywionej przygotowana została inwentaryzacja wszystkich atrakcji: budowy geologicznej, rzeźby terenu, budowy krajobrazu po walory kulturowe, które są związane z właściwościami środowiska. Chodzi o to aby udostępnić tę ofertę kompleksowo, pokazać wszystko co jest wartościowe ale także udostępnić obyczaje ludzi i miejscowe produkty, wywołać inicjatywy społeczne na przykład produkcję charakterystycznych pamiątek związanych z danym regionem – mówi profesor Marian Harasimiuk kierownik zakładu polityki przestrzennej i planowania Wydziału nauk o ziemi z UMCS współtwórca geoparku.

Na stworzeniu geoparku mają skorzystać turyści i przyjmujący ich mieszkańcy. Geoparki rozwijają się na świecie od 10 lat. Obecnie w Europie funkcjonuje ich prawie 70. Najsłynniejsze znajdują się w Szwajcarii na Węgrzech we Włoszech w Niemczech, Hiszpanii.

-Wyszliśmy z założenia, że Dolina Wisły na odcinku od Zawichostu do Dęblina ma bardzo wysokie walory turystyczne krajobrazowe i kulturowe. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej i Uniwersytet Warszawski wystąpiły z wnioskiem o sfinansowanie inwentaryzacji projektu walorów geoparku – mówi Harasimiuk.

W czerwcu ubiegłego roku powstała dokumentacja wykonana przez naukowców na zlecenie Ministerstwa Ochrony Środowiska i sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Wartość dokumentacji to 700 tyś złotych. Dokumentację wykonał zakład geologii UMCS oraz UW i Państwowy Instytut Geologiczny. Na rozpoczęcie działań i uznanie jednostki w skali międzynarodowej potrzeba dwa lata. To czas potrzebny na przygotowanie dokumentacji organizacyjnej ekonomicznej i certyfikację międzynarodową przeprowadzoną przez specjalistyczne gremium upoważniającą do tego aby reklamować się jako światowy geopark. -Obecnie podejmujemy działania organizacyjne mające w ciągu roku półtora doprowadzić do faktycznego utworzenia geoparku i uruchomienia produktu turystycznego, który można będzie wypromować w skali międzynarodowej – mówi profesor.

Z profesorem Marianem Harasimiukiem animatorem nadwiślańskiego geoparku rozmawia Hanna Bednarzewska.

Jaki walory ma dolina Wisły?

Na terenie małopolskiego przełomu od Zwichostu do Dęblina jest wiele cech środowiska, które klasyfikują ten obszar w górnej punktacji geoparków Europy ze względu na wyjątkowe walory krajobrazowe niezwykle ciekawą budowę geologiczną, możliwość pokazania bardzo wielu elementów związku budowy geologicznej z rzeźbą terenu i związków człowieka z budową geologiczną. Na tym obszarze budownictwo było oparte o zasoby miejscowych surowców. Do dziś zachowały się budowle z kamienia wapiennego w Solcu, Janowcu i Kazimierzu. Budownictwo było związane z Wisłą jej funkcjonowaniem i krajobrazem. Księżna Izabella Czartoryska wykorzystywała krajobraz budując świątynię Syblli w Puławach i związane z geologią groty udostępniane do dziś turystom. Turystyka na obszarze powiatu puławskiego wynikająca z walorów przyrodniczych datuje się od czasów księżnej Izabeli i liczy 200 lat.

Do tej pory region nie wykorzystał swojej szansy?

Lubelszczyna poza walorami Roztocza, centrum Kazimierza i Zamościem nie potrafiła dotychczas skutecznie wypromować się na ogólnopolskim rynku. Centrum Kazimierza jest w sezonie turystycznym bardzo zatłoczone. Należy więc stworzyć ofertę aby turyści zobaczyli, że oprócz przesiadywania na rynku i spaceru wałami są miejsca ciekawe krajobrazowo i geologicznie. Jestem optymistą. Kierowałem pracą zespołu przygotowującego dokumentację naukową geoparku i mam nadzieję, że projekt naukowy w ciągu 1,5 dwóch lat przerodzi się w ofertę, którą łatwo będzie można sprzedawać w Europie.

Utrzymanie geoparku będzie kosztowało. Skąd wziąć na to pieniądze?

Koordynatorem geoparku ma być zarząd tej jednostki. Jego finansowaniem może się zająć departament turystyki Urzędu Marszałkowskiego, a także samorządy bo w Europie geoparki oparte są na inicjatywie gmin, które muszą poczuć, że jest to interes promujący teren. Gminy mają możliwości szukania funduszy na różnego rodzaju działania turystyczne. W Europie mamy wiele przykładów, że po utworzeniu geoparków obudziły się inicjatywy, przygotowane zostały konkretne projekty inwestycji pro turystycznych, rozwinęła się produkcja pamiątek i miejscowej żywności. Geoparki mają w funduszach europejskich wyodrębnioną pulę pieniędzy. Jeśli utworzymy taki geopark możemy tworzyć projekty i starać się o pieniądze spoza przydzielanych budżetowi państwa. Doświadczenie 70 europejskich geoparków pokazuje, że większość doskonale się sprawdza ekonomicznie na poziomie gmin.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto