Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dot. odszkodowań za błędy urzędników. Puławskie starostwo: Nie boimy się zmian

Hanna Bednarzewska
Teresa Kot, sekretarz powiatu: - Nie martwimy się w starostwie nowymi przepisami.
Teresa Kot, sekretarz powiatu: - Nie martwimy się w starostwie nowymi przepisami. archiwum Polskapresse
Od środy możemy się ubiegać o odszkodowanie za rażące naruszenie prawa przez jednostki samorządu. Teresa Kot, sekretarz powiatu: - Nie martwimy się w starostwie nowymi przepisami.

Nie dostałeś pozwolenia na budowę? Urzędnik rażąco narusza prawo, odwlekając wydanie ważnej dla ciebie decyzji administracyjnej? Teraz możesz ubiegać się o odszkodowanie. Od 7 marca weszło bowiem w życie rozporządzenie dotyczące decyzji i postanowień administracyjnych. Puławskie starostwo twierdzi, że jest dobrze przygotowane do stosowania nowych procedur.

Czy to koniec ery anonimowych urzędników, którzy bezkarnie gnębili petentów, wydając decyzje nie zawsze zgodne z prawem? Obowiązujące od środy przepisy sprawiają, że urzędnik nie będzie już jak dotychczas anonimowy. Służy temu m.in. prowadzenie tzw. metryki administracyjnej.

- Dokument ma ujawnić petentowi, jak przebiega postępowanie administracyjne w jego sprawie. Na każdym etapie ma on prawo wglądu, kto i w jakim terminie się nią zajmuje - informuje Teresa Kot, sekretarz powiatu puławskiego.

Wyłączeniu podlegają postępowania administracyjne w ramach Karty Nauczyciela i niektóre postępowania w wydziale geodezji. - Nie martwimy się w starostwie nowymi przepisami. Od dwóch lat funkcjonuje u nas system zarządzania jakością, który miał podobne wymagania. Odkąd został wdrożony, na dokumencie jest odnotowane, który pracownik personalnie zajmuje się sprawą - mówi Kot.

Metryka administracyjna ułatwi śledzenie przebiegu sprawy petentom starostwa ubiegającym się o wydanie pozwolenia na budowę. Pokaże, na jakim etapie, który z urzędników, jaką częścią sprawy się zajmował, kto analizował plan zagospodarowania przestrzennego i zgodność z nim. Metryka będzie dokumentem, jeśli zajdzie konieczność zastosowania przepisów ustawy o rażącym naruszeniu prawa.

Jakie korzyści z nowych przepisów będzie miał petent? Jeśli sąd uzna, że urzędnik rażąco naruszył prawo i orzeknie o odszkodowaniu dla strony, jednostka samorządu musi wypłacić odszkodowanie, a jednocześnie jest zobligowana przepisami do wystąpienia do prokuratora o ustalenie okoliczności sprawy i ściągnięcie pieniędzy od urzędnika.

Jak będzie ze stosowaniem nowych przepisów w życiu, okaże się wkrótce. - Jeśli sprawą zajmuje się kilku urzędników, trudno będzie dowieść, który tak naprawdę zawinił - uważa jeden z puławskich radców prawnych.


Nasze serwisy:
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto