18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierski zamek odkrywa kolejne tajemnice (ZDJĘCIA)

Wojtek Antosz
Mur od strony zachodniej, który został całkowicie rozebrany i postawiony od nowa, ponieważ podczas poprzednich prac konserwatorskich wykorzystano XX wieczny cement.
Mur od strony zachodniej, który został całkowicie rozebrany i postawiony od nowa, ponieważ podczas poprzednich prac konserwatorskich wykorzystano XX wieczny cement.
Ceramika, zdobione kafle z kominków, a także szkielet z metalowym narzędziem wystającym z pleców - to jedne z nielicznych "skarbów", jakie odkryli archeolodzy podczas pierwszego etapu prac konserwatorsko - zabezpieczających na zamku w Kazimierzu Dolnym.

- Podstawową ideą jaką tutaj realizujemy jest zabezpieczenie samego zamku, czyli ratowanie zabytku, jego struktury i jego tkanki. Na tym się głównie skupiliśmy bo zamek zaczął nam się rozpadać. W związku z tym, że dotykamy tej struktury historycznej, naszymi obowiązkiem było wprowadzenie badań archeologicznych i badań architektonicznych - wyjaśnia Beata Gałek, kierownik inwestycji.

Czytaj nasz turystyczny serwis Perły i Perełki Lubelszczyzny

Pod tzw. domem wielkim, usytuowanym na wprost głównego wejścia, zostały znalezione dolne kondygnacje, które w tym momencie są penetrowane, zabezpieczane i w przyszłością mają posłużyć jako m. in. pomieszczenia wykorzystywane w celach kulturalnych. - Docelowo zamek ma służyć wydarzeniom kulturalnym, mają pojawić się pomieszczenia na wystawy przeznaczone do obsługi turystów. To, co teraz robimy jest przedbiegiem do podjęcia działań mających przekształcić zamek w miejsce, które w sposób aktywny będzie mogło przyjmować turystów - przyznaje Beata Gałek.

W trakcie prac archeologicznych, poza ceramiką i zdobionymi kaflami pochodzącymi z kominków, odkryto szkielet z metalowym narzędziem wystającym z pleców. Był pod jedną z posadzek.

- Drugi etap prac będzie możliwy do realizacji wtedy, gdy w pełni zabezpieczymy zamek. Wtedy będziemy mogli adaptować kolejne poziomy i pomieszczenia, które w ramach prac archeologicznych udało się odkryć - dodaje Gałek.

Zakończenie I etapu prac przewidywane jest na jesień 2012 roku, a więc turyści będę musieli poczekać jeszcze jeden sezon, aby zobaczyć to, co zostało odkryte i odnowione. - Na to wychodzi, że trzeba będzie na nowo napisać historię kazimierskiego zamku, bo nikt zapewne nie zdawał sobie sprawy, że kryje on w sobie tyle tajemnic - przyznała Ewa Wolna, radna Kazimierza Dolnego po piątkowej wizycie na zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto