Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Czy za ogrzewanie można płacić mniej? Sprawdź jak to zrobić

Hanna Bednarzewska
archiwum
Mieszkańcy Puław płacą zbyt wysokie rachunki za korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej - uważa Rafał Nowak , odpowiadający w puławskich Zakładach Azotowych za sporządzanie wniosków taryfowych m.in. na taryfę za ciepło, którą Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej płaci Azotom. Jedną z części tych opłat jest tzw. opłata za moc zmówioną.

-Według moich wyliczeń i analiz, moc zamówiona jest za wysoka i między innymi z tego powodu mieszkańcy przepłacają za ciepło. Moc zamówiona jest obliczona na maksymalny pobór ciepła dla budynku przy szacowanej temperaturze na zewnątrz -20 stopni Celsjusza. Taka temperatura występuje parę dni w roku - przypomina Nowak.

Moc zamówiona nie zależy od ilości ciepła jaką budynek zużyje. Określa ją zarządca. - W taryfie opłat jest skalkulowana cena za jednostkę mocy zamówionej i niezależnie od tego czy budynek pobiera ciepło czy nie, przez 12 miesięcy uiszcza tę opłatę.

W opłatach za ciepło, podobnie jak za gaz i prąd, odbiorcy pewną część opłat ponoszą stale, bo tak przewidział ustawodawca. - To ochrona interesów producentów i dystrybutorów ciepła. Aby niezależnie od ilości sprzedanego ciepła pewna część opłat była przeznaczana na utrzymanie infrastruktury sieci i węzłów cieplnych - przyznaje Ryszard Jabłoński, prezes OPEC w Puławach. - Bez względu na to czy zima jest łagodna czy mroźna przedsiębiorstwo ma zapewnione opłaty stałe.

W umowie z OPEC odbiorca może zamówić moc przyłączając się do sieci. Raz w roku do 15 sierpnia może zmienić moc- obniżyć ją lub podwyższyć. Nowy parametr obowiązuje wtedy od 1 września.

-Wraz z mocą zamówioną zmienia się przepływ ciepłej wody w kaloryferach budynku. Jeśli moc będzie za mała budynek będzie niedogrzany. W trakcie sezonu można podwyższyć moc, ale za nadwyżkę trzeba zapłacić 5 krotność obowiązującej ceny mówi prezes. - Karna opłata za przekroczoną moc przez kilka tygodni w roku i tak będzie znacznie mniejsza niż przepłacanie przez pozostałe miesiące - ripostuje Nowak.

W latach 90. OPEC sprzedawał ciepło wg ilości. Nie obowiązywały jeszcze opłaty za moc zamówioną. W 1997 roku weszła w życie ustawa prawo energetyczne i Urząd Regulacji Energetyki, zgodnie z rozporządzeniem, zmusił przedsiębiorstwo do wprowadzenia opłat stałych. Moc zamówiona jest określana na podstawie audytu przeprowadzonego przez uprawnionych audytorów.

Dla wszystkich, którzy uważają, że płacą zbyt wysokie rachunki za korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, w Puławach został otworzony punkt konsultacyjny. Mieści się biurze poselskim Gabrieli Masłowskiej przy ul. Wojska Polskiego 7a/19. Dyżurujący tu eksperci służą pomocą w działaniach dotyczących obniżenia kosztów ogrzewania mieszkań.

Interesanci mogą liczyć na porady prawne specjalistów w zakresie energetyki cieplnej. Akcja ma przekonać zarządców zasobów mieszkaniowych i władze OPEC do obniżania wartości zamówionej mocy cieplnej. Chodzi o zmianę sposobu rozliczeń rocznych oraz korzystniejszy podział kosztów ponoszonych przez mieszkańców. Porady są udzielane bezpłatnie w każdy piątek (w godz. 15:30-17:00) do końca marca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto