Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wystawy w Muzeum Regionalne już wkrótce

HB
HB
Puławskie Muzeum Regionalne PTTK przy ulicy Czartoryskich przechodzi gruntowny remont. Przez ostatnie lata obiekt w dawnym szpitalu imienia Świętego Karola był zamknięty na głucho.

Budynek z zewnątrz na razie wygląda mizernie ale wnętrza są już gotowe. Być może w tym roku zostanie zrobiona elewacja i zagospodarowany teren wokół muzeum. Dotychczasowe prace, które trwają od 2012 roku pochłonęły około 1, 5 mln zł. Pieniądze pochodzą od Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

- Został zrobiony nowy dach, nowa instalacja elektryczna oraz centralne ogrzewanie sterowane komputerowo. Wymieniliśmy również okna, położyliśmy nowe tynki, łazienki przeszły kapitalny remont - wylicza Teresa Kott z PTTK.

W 2011 roku budynek został zalany przez pęknięty zawór hydrantowy. Zawilgoceniu uległy tynki wewnątrz. Do wymiany nadawały się także podłogi. Ściany zostały osuszone, a odparzone tynki usunięto. Na ściany nałożone zostały nowe warstwy tynkarskie. Zakres prac uległ rozszerzeniu. Oprócz instalacji i podłóg na nowe wymieniono nie tylko stolarkę okienną ale i drzwi wejściowe zewnętrzne. Drzwi skrzydłowe wewnątrz zostały poddane renowacji. Budynek został dostosowany do obecnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych. Zamontowana nowoczesną instalację czuwa nad bezpieczeństwem obiektu. Ekipa remontowa odkopała i wzmocniła fundamenty pod ścianami, które były popękane i osiadły.

Pozostało jeszcze sporo pracy głównie związanej z elewacją i uporządkowaniem terenu wokół budynku. Na remont czeka także brama wjazdowa i ogrodzenie. - Jeszcze w tym roku PTTK chce wykonać nową elewację od strony głównego wejścia do muzeum. Jeśli wystarczy pieniędzy, wykonanie elewacji będzie kontynuowane na pozostałych ścianach obiektu. Na razie nie wiadomo jakie będą koszty tych prac. Czekamy na wycenę wykonawcy. Będzie to ta sama ekipa, która robiła remont wnętrz - mówi Teresa Kott. Konieczna jest także rekultywacja terenu wokół budynku. Z tyłu budynku teren został uporządkowany. Wycięte zostały krzaki. Odkopana została także stara droga techniczna ułożona z płyt. Była użytkowana prawdopodobne w latach 70. kiedy obiekt był odbudowywany. Teraz otoczenie zyska nową zieleń. Wysiłki PTTK wsparł wojewódzki konserwator zabytków z Lublina kwotą 65 tys zł.

- Niewykluczone, że mimo prowadzonych prac na zewnątrz budynku pierwsza wystawa może zostać otwarta w muzeum jeszcze w tym roku - zapowiada Marian Hadaś z zarządu głównego PTTK w Warszawie. Obiekt będzie użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i jego funkcja nie zmieni się. Muzeum jest prowadzone przez puławski oddział PTTK. Przed udostępnieniem zwiedzającym zmagazynowane eksponaty zostaną uporządkowane i zinwentaryzowane.

Zbiory muzeum puławskiego liczą ok. 5000 muzealiów z dziedziny archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki. Zabytki etnograficzne pochodzące z przełomu XIX i XX w. reprezentują kulturę ludową okolicznych wsi. Jest tu ceramika z ośrodka garncarskiego w Baranowie, stroje ludowe z miejscowych ośrodków tkactwa w Żerdzi i Żyrzynie, przedmioty z wikliny, rzeźby w drewnie i glinie. Dział historyczny gromadzi pamiątki i dokumenty dotyczące dziejów Puław i regionu, m.in. pamiątki po Legionie Puławskim, dokumenty obrazujące 125 lat działalności instytutów rolniczych w Puławach, wydawnictwa opozycyjne z okresu 1980-1989.
Inwestycje
W tym roku zostanie wykonana nowa elewacja frontowej ściany budynku muzeum przy ul. Czartoryskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto