Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Totalny bałagan, czy proekologiczne działania? Zdania na ten temat są podzielone

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciach zamojski Park Miejski oraz m.in. tereny zielone
Na zdjęciach zamojski Park Miejski oraz m.in. tereny zielone Bogdan Nowak
Jeszcze niedawno w Zamościu trawniki miejskie były koszone niemal do zera. W tym roku wprowadzono nowe zasady „proekologiczne”. Oznacza to, że trawy w mieście będą znacznie dłuższe, bujniejsze. Komunikat w tej sprawie wydał niedawno zamojski magistrat. Nie wszystkim zmiany się podobają.

- Mamy w mieście totalny bałagan. Koszenia po prostu nie ma. Nie przypominam sobie, żeby park kiedykolwiek tak wyglądał, a o ławkach nawet nie wspomnę. Nic nie jest posprzątane, nic się nie robi – mówi radny Grzegorz Podgórski, podczas sesji zamojskiej RM (obrady odbyły się 29 maja).

Radny Podgórski zapewniał na sesji, że nie jest zwolennikiem koszenia traw do zera. Przekonywał jednak, że nie może się to dziać kosztem estetyki i bezpieczeństwa. O „zaniedbaniach” mówił też m.in. radny Marek Kudela.

Trawa nie od linijki

- Sezon turystyczny jest w trakcie. I ktoś odpowiada za porządek. Wystarczy popatrzeć na klomby w parku. To rozpacz – mówił. - Newralgiczne miejsca muszą być koszone. Chodzi o przejścia, przejazdy, tego typu rzeczy – dodał radny Wiesław Nowakowski.

O co chodzi? Nowe zasady zostały sprecyzowane i udostępnione na stronie internetowej zamojskiego UM. Wyglądają tak: „tereny poboczy” są koszone na wysokość minimum 8 cm. Wzdłuż chodników, ścieżek rowerowych, bulwarów (w tym miejscowych Plant) itd. - trawy ścina się natomiast jedynie pasami o szerokości 0,5-1 m. To nie wszystko.

„Tereny wokół drzew na bulwarach będą wykaszane na minimum szerokość korony drzewa” – czytamy w komunikacie UM. „Place zabaw będą koszone wokół urządzeń zabawowych, ławek oraz ścieżkach (…). Skarpy w parku, na plantach i przy rzekach będą koszone po osiągnięciu wysokości min. 20 cm (…). W przypadku koszenia poboczy i zieleni przyulicznej, z uwagi na bezpieczeństwo, postaramy się jak najszybciej skosić tereny”.

Jak to ma natomiast wyglądać w Parku Miejskim? Koszenie będzie się tam odbywało na bieżąco, ale tylko przy głównych alejach. Natomiast na wybranych obszarach pozostawiona zostanie wyższa trawa. Powstaną też nowe łąki kwiatowe. Po co to wszystko? Urzędnikom chodzi o zahamowanie zmian klimatycznych.

Tereny żółto-brązowe

Jak czytamy na stronie UM w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska został powołany zespół ds. zieleni miejskiej. Obecnie „ustalany jest plan działania” i jego współpracy z jednostkami odpowiedzialnymi za utrzymanie terenów miejskich (ZUK Zamość, PGK Zamość). Zespół ma m.in. koordynować różne działania. Urzędnicy nie zgadzają się jednak z negatywną opinią niektórych radnych i mieszkańców.

- Padają słowa, że nic się nie robi w kwestii koszenia, że to dramat, tragedia – mówił podczas sesji Piotr Orzechowski, wiceprezydent Zamościa. - Nie można tak powiedzieć. Prace związane z koszeniem wykonuje spółka ZUK, wyodrębniona ze struktury PGK. Ma ona 25 pracowników, z czego 24 fizycznych (mają oni odpowiedni sprzęt – przyp. red.). ZUK dokłada wszelkich starań, aby sprostać zadaniom. Nie zamierzamy lukrować, że jest idealnie, ale ZUK jest coraz bardziej efektywny.

I dodał: - Przypominam także, że zmagamy się z suszą hydrologiczną. Jeśli nie podejmiemy działań zamiast z terenami zielonymi, będziemy mieli w przyszłości do czynienia z terenami żółto-brązowymi – ostrzegł wiceprezydent Zamościa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Totalny bałagan, czy proekologiczne działania? Zdania na ten temat są podzielone - Zamość Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto