MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: IUNG kończy 150 lat

WA
archiwum
Obchody jubileuszu potrwają 3 dni w trakcie których naukowcy z całego kraju będą nie tylko wspominać dawne czasy, ale także uczestniczyć w warsztatach dotyczących bierzących zagadnień związanych z problemami współczesnego rolnictwa.

Główne uroczystości 150 - lecia Puławskiego Ośrodka Nauk Rolniczych odbędą 20 czerwca , kiedy to odbędzie się specjalna sesja historyczna. Będzie to wspólne święto instytutów badawczych podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi nawiązujących do tradycji puławskiego ośrodka.

Początki instytutu sięgają roku 1862 kiedy to wy wyniku reformy szkolnictwa przeniesiono instytut z Marymontu do Puław i utworzono Instytut Politechniczny Rolniczo - Leśny. Dzieje tego ośrodka były bardzo burzliwe i wiązały się bezpośrednio z wydarzeniami historycznymi jakie miały miejsce.

- Na początku I wojny światowej w 1915 roku instytut zostaje ewakuowany do Charkowa, a na jego miejsce w 1917 roku zostaje powołany Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego, który 4 lata później przemianowano na Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego. Był to jedyny instytut w Polsce obejmujący swoim działaniem wszystkie gałęzie produkcji rolniczej i wszystkie dyscypliny nauk rolniczych. Przetrwał on II wojnę światową kiedy to funkcjonował jako Zakład Badawczy Generalnego Gubernatorstwa, który swoimi mapami wspomagał polskich partyzantów walczących z okupantem - wyjaśnia prof. Stanisław Krasowicz, zastępca dyrektora ds.naukowych.

W jednolitej formie Instytut przetrwał do 1950 roku, kiedy to został podzielony na mniejsze jednostki, ale jak podkreśla profesor Krasowicz, wszystkie instytuty resortowe podlegające obecnie ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi mają swoje korzenie w Puławach.

Jednak puławski instytut to nie tylko pogłębianie zagadnień naukowych, ale również opieka nad zabytkami.

- Instytut jest pewnego rodzaju promotorem kultury dlatego, że ten pałac, który został instytutowi ofiarowany, zawsze należał do nauki i jest na utrzymaniu nauki. A to dlatego, że wszystko co jest w pałacu robione, wykonywane jest ze środków instytutu, nawet jeśli zdobywamy środki zewnętrze to wkład własny również gwarantuje instytut. Staramy się również dbać na ile to możliwe o osadę pałacową, stąd między innymi remonty Świątyni Sybilli, Domku Gotyckiego i Domku Żółtego - wyjaśnia prof. Wiesław Oleszek, dyrektor instytutu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto