Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laury Konserwatorskie 2016 rozdane. Nagrodę otrzymał kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim

Małgorzata Szlachetka, materiały organizatora.
Wojewódzki Konserwator Zabytków / materiały organizatora
Laury Konserwatorskie to nagroda dla gospodarzy i właścicieli zabytków, którzy we wzorowy sposób wyremontowali zabytek. Przyznaje je wojewódzki konserwator zabytków. W tym roku wyróżnienia dotyczą czterech obiektów z województwa lubelskiego. Zostały wręczone we wtorek w czasie uroczystej gali, zorganizowanej na Zamku Lubelskim.

Laur Konserwatorski 2016 przyznano za remont kościoła parafialnego pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czemiernikach oraz za kompleksowy remont i konserwację drewnianego dworu w Krasnymstawie, nazywanego „starościńskim”. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe została doceniona za odnowienie wiaduktu kolejowego przy ulicy Kunickiego w Lublinie. Nagrodę otrzymali także gospodarze kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim.

W uzasadnieniu czytamy: - Proboszcz parafii ks. Krzysztof Kozak w 2009 r. rozpoczął kompleksowe prace restauratorskie remontem wypraw tynkowych i konserwacją detalu architektonicznego elewacji z przywróceniem barokowej formy i kolorystyki. Wyprawy tynkowe, dekoracje sztukatorskie i kamieniarkę oczyszczono, części zdezintegrowane - usunięto, a zachowane - zdezynfekowano i wzmocniono. Na płaskich powierzchniach i gzymsach wykonano tradycyjną metodą, piaskowo-wapienne tynki dwuwarstwowe.

Prace prowadzono również przy elewacjach kaplic bocznych. - W 1748 roku Jan Tarło sfinansował ich przebudowę, nadając północnej - funkcję rodzinnego mauzoleum, co potwierdza dekoracja zewnętrzna ścian. Pod kaplicą znajduje się krypta, a w niej pochówki Jana Tarły i jego żony Zofii z Krasińskich; na elewacji kaplicy znajduje się epitafium pierwszej żony Jana - Elżbiety z Branickich Tarłowej. Dekoracja kartuszy obramiających herby uległa poważnym zniszczeniom. Czynności ratunkowe polegały również na wykonaniu form uzupełniających. Znaleziono pierwotną kolorystykę heraldyczną tarcz herbowych – cynober dla herbu Topór i błękit dla herbu Ślepowron, która została odsłonięta i uzupełniona. Prace przy konserwacji elewacji zakończono w 2014 roku. – podaje w uzasadnieniu

Parafia istnieje w Opolu Lubelskim od XIV w. W XV zbudowano drewniany kościół, przy którym w 1615 roku Feliks Słupecki dobudował od północy murowaną kaplicę grobową. Budowę świątyni ukończyli w 1674 roku proboszczowie opolscy - Stanisław i Piotr Dobielowiczowie. Po sprowadzeniu w 1743 roku do Opola Lubelskiego przez Jana Tarłę zakonu Pijarów i przekazaniu im kościoła, nastąpiła rozbudowa. W latach 1744-49 zbudowano wieniec kaplic tworzących obejście nawy głównej – tzw. „kalwarię”. Obecnie, po zamurowaniu arkad są to nawy boczne kościoła.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto