18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Zaduszki historyczne po raz drugi

WA
Dom Chemika
W przyszły piątek (9 listopada), o godz. 18.00 na sali widowiskowej Domu Chemika odbędą się "Zaduszki historyczne". To już druga edycja wydarzenia, które w tym roku wzbogaci otwarcie wystawy.

Tegoroczne "Zaduszki historyczne" będą poświęcone 26 bohaterom związanym z Puławami, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny w latach 1863-1946.

- Wśród bohaterów tegorocznych zaduszek znaleźli się m.in.: powstaniec styczniowy i patron Puław Adam Chmielowski, żołnierz I Korpusu Polskiego w Rosji ppłk. Stanisław Magnuszewski i adiutant marszałka Piłsudskiego Marcin Żebrowski - wyjaśnia Zbigniew Kiełb z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta funkcjonującej w Domu Chemika.

Autorami biogramów tych zasłużonych dla miasta osób są uczniowie z puławskich szkół:
Niepublicznego Gimnazjum przy I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego,Publicznego Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, Publicznego Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina, Zespołu Szkół Technicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Podczas "Zaduszek historycznych" zbierane będą znicze w ramach akcji "Zapal pamięć". Znicze te zapłoną następnie 10 listopada na zapomnianych grobach na puławskich cmentarzach.

Tego samego dnia na placu miejskim im. Fryderyka Chopina pod Urzędem Miasta Puławy o godz. 17.00 nastąpi otwarcie wystawy "Sąd boży 1920. Wojna polsko-bolszewicka". Jest to ekspozycja o tematyce patriotycznej przygotowana przez Wydawnictwo Volumen w Warszawie w porozumieniu z Urzędem do Spraw Kombatantów.

Wystawa składa się z 24 plansz wielkoformatowych i została opracowana z okazji obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Ekspozycja ukazuje polski wysiłek zbrojny w obronie niepodległości przed komunizmem, którego kulminacyjnym momentem była słynna Bitwa Warszawska z 1920 roku. Wystawa przypomina też kilkanaście sylwetek dowódców i polityków, m.in. Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, Wincentego Witosa, ks. Ignacego Skorupki.

Na wernisaż przybędzie do Puław sam autor wystawy - Adam Borowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto