MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Naukowcy z Zakładów Azotowych zbadali nawozy

WA
Puławy: Naukowcy z Zakładów Azotowych zbadali nawozy
Puławy: Naukowcy z Zakładów Azotowych zbadali nawozy Zakłady Azotowe Puławy
W Puławach zakończono realizację trwającego 6 lat projektu międzynarodowego projektu badawczego nowych formuł nawozów azotowych z dodatkiem siarki. Wynik badań posłużyły poszerzeniu oferty nawozowej o nowe produkty i sposoby ich aplikacji

Na podstawie zebranych wyników projektu dokonano oceny nawozów nowej generacji przed wdrożeniem ich do dystrybucji. Ocena ta będzie stanowić podstawę zaleceń nawozowych i działań marketingowych dla nowych produktów Puław – PULGRAN S, PULASKA, RSMS, które będą wytwarzane w ramach Nowego Kompleksu Nawozowego.

W większości krajów Europy drastyczne ograniczenia emisji siarki, doprowadziły do jej niedoboru w glebach uprawnych. Niedobory siarki, szczególnie u roślin siarkolubnych (rzepak, trawy) i dodatnią reakcję na nawożenie tym składnikiem stwierdzono najpierw w Irlandii i Szkocji a następnie w Anglii, Północnych Niemczech, Szwecji i Danii. Kraje Europy Centralnej i Wschodniej wykazują pewne opóźnienia w zakresie rozpoznania potrzeb nawozowych tym składnikiem dlatego wskazane było podjęcie badań w tym kierunku.

W 4-letnim cyklu badań oceniany był wpływ nawożenia nawozami azotowo-siarkowymi (typu NS) w porównaniu z prostymi nawozami azotowymi na plonowanie i jakość roślin (rzepak ozimy, pszenica ozima i kukurydza). Dokonano oceny wpływu nawożenia nawozami azotowymi zawierającymi siarkę i bez siarki na plonowanie i jakość badanych roślin. W badaniach założono zwiększenie efektywności nawożenia nawozami stałymi z dodatkiem siarki (NS) w stosunku do nawozów bez dodatku siarki (N) oraz zwiększenie efektywności nawożenia nawozami płynnymi w stosunku do nawozów stałych.

- Już wstępne wyniki badań przedstawiały się bardzo obiecująco dlatego w Puławach bardzo szybko dostosowaliśmy do nich swoje działania inwestycyjne. Dzięki tym działaniom na rynek szybciej trafią nowoczesne formuły nawozów. Nasza strategia działania kładzie duży nacisk na współpracę z nauką i klientami. Chcemy budować ich wartość. Ten wspólnie realizowany projekt badawczy jest tego dobrym przykładem. – zauważa dr Zenon Pokojski, Członek Zarządu Grupa Azoty Puławy.

Przeprowadzone w Polsce doświadczenia w latach 2008 – 2012 wykazały korzystniejsze działanie nawozów NS na wzrost i rozwój badanych roślin oraz na parametry jakościowe i ilościowe uzyskanego plonu. Wyniki badań potwierdziły założoną hipotezę badawczą, że nawożenie nawozami azotowymi wzbogaconymi w siarkę w większości przypadków przynosi wyższą efektywność w stosunku do stosowania prostych nawozów azotowych. W warunkach Polski większą efektywność produkcyjną i ekonomiczną wykazywały nawozy płynne. RSM zalecany jest w uprawie pszenicy, a RSMS w uprawie rzepaku. W doświadczeniach niemieckich i czeskich efektywniejszym nawozem okazał się stały mocznik wzbogacony w siarkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto