Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na warsztaty

WA
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na warsztaty
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na warsztaty archiwum
Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na 9 edycję Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbędą się w dniach od 20 sierpnia do 7 września w Grodzisku Żmijowiska.

Na uczestników tegorocznej edycji czeka wiele atrakcji, w tym zajęcia poświęcone wczesnośredniowiecznemu garncarstwu, hutnictwu, dziegciarstwu, pożywieniu i biżuterii.

9 edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej przypada w roku w którym Muzeum Nadwiślańskie obchodzi 10-lecie zbierania doświadczeń związanych z archeologią doświadczalną. W związku z tym tegoroczna impreza ma być wyjątkowa.

Zajęcia warsztatowe odbywać będą się na terenie ośrodka archeologii doświadczalnej przy Grodzisku Żmijowiska w wymienionych dniach w godzinach od 10.00 do 16.00 (chyba, że prowadzone eksperymenty wymagać będą dłuższej pracy). Baza noclegowa Warsztatów mieści się na polu namiotowym w centrum wsi Żmijowiska.

Warunki uczestnictwa w Warsztatach: osiągnięta pełnoletniość lub opieka dorosłych; odpłatność w wysokości: 10 zł za jeden dzień uczestnictwa – ilość dni: dowolna. Szczegółowe informacje można uzyskać pisząc na adres: [email protected], lub telefonicznie pod numerem 517 331 553

Podstawowe projekty badawcze jakie będą realizowane w ramach 9 Warsztatów Archeologii Doświadczalnej:

• Wczesnośredniowieczne garncarstwo – projekt realizowany przez Martę Wasilczyk. Obrócimy koło czasu, cofniemy się o 10 lat i powrócimy do początków naszych działań – zaczniemy od poszukiwań i pozyskiwania miejscowego surowca, na którym 1200 lat temu mógł opierać swoją działalność ośrodek garncarski (o ile taki był?) produkujący naczynia na potrzeby mieszkańców chodlikowskiego grodu. Następnie podejmiemy próbę lepienia naczyń z tego surowca i ich wypału (realizacja: 20-31 sierpnia. Wypał naczyń: 07 września)

• Słowiańskie pożywienie – projekt realizowany przez Hannę Lis. Tym razem postaramy się uzupełnić naszą wiedzę na temat wykorzystywania grochu w kuchni wczesnośredniowiecznej, przygotowywania potraw z roślin bulwiastych oraz – to też będzie „powrót do korzeni” (i naszych eksperymentów, i słowiańskiej kultury kulinarnej) – warzenie piwa jęczmiennego (realizacja: 02-07 września)

• Wczesnośredniowieczne dziegciarstwo – projekt realizowany przez Krzysztofa Wasilczyka. Po raz pierwszy podjęte będą przez nas próby pozyskiwania dziegciu metodą beznaczyniową, w jamie dziegciarskiej. Inspiracją do tych działań są ostatnie okrycia z Bogucina, gm Garbów, gdzie na wczesnośredniowiecznej osadzie odkryto liczne pozostałości takich jam (realizacja: 20-31 sierpnia)

• Starożytne hutnictwo – projekt realizowany przez zespół Andreja Petrauskasa (Instytut Archeologii Ukraińskiej Akademii Nauk z Kijowa – Ukraina). Kolejna – ale pierwsza w w wykonaniu partnerów zagranicznych – próba odtworzenia pełnego procesu uzyskiwania żelaza z rudy darniowej w piecu dymarskim (realizacja: 05-07 września)

• Starożytne ozdoby – cykl eksperymentów z zakresu brązownictwa i szklarstwa, realizowany przez zespół Bohumira Dragouna (Centrum Archeologii Eksperymentalnej „Villa Nova” z Uhrinova – Czechy). Nasi goście zapowiadają też pokazy obróbki drewna (realizacja: 05-07 września)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto