Dlaczego zatrudnianie uczniów i studentów się opłaca?

Materiał informacyjny GOWORK.PL
Przeglądając najnowsze oferty pracy, bardzo często będziemy mogli natknąć się na rozmaite anonse, zasadniczo kierowane wyłącznie do studentów. Najczęściej zjawisko to dotyczy pracy dodatkowej, czy zatrudnienia na niepełny etat, jednak coraz częściej zarysowuje się ono wyraźnie w przypadku pracy stałej – przynajmniej w niektórych sektorach.

Dlaczego zatrudnienie uczniów i studentów tak bardzo opłaca się pracodawcom? W jakich zawodach studenci i uczniowie najczęściej znajdują pracę? Jakich perspektyw na rynku pracy mogą się spodziewać? Gdzie najlepiej szukać ofert zatrudnienia jako student? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Zatrudnianie uczniów i studentów – dlaczego się opłaca?

Preferencje przedsiębiorców względem zatrudniania uczniów i studentów nie wzięły się znikąd. Z jednej strony możemy się domyślać, że ze względu na swój wiek, studenci i uczniowie cieszyć się mogą dużą sprawnością fizyczną, a także cennymi cechami charakteru, takimi jak komunikatywność, czy poczucie humoru. Z uwagi na swój niewielki lub żaden staż pracy, zależy im również na tym, by jak najobszerniej wypełnić swoje CV doświadczeniem, więc cechuje ich również zaangażowanie w powierzone obowiązki.
Niemniej, zdecydowanie najważniejszym z czynników, jest posiadany przez nich „status studenta”, dzięki któremu pracodawcy mogą znacznie zmniejszyć koszty ich zatrudnienia. Z tego względu, w coraz większej ilości firm zatrudnianie studentów na podstawie umów cywilnoprawnych jest coraz rzadsze, a w grę wchodzi umowa o pracę.

Na co mogą liczyć studenci w pracy?

Warunki zatrudnienia studentów zasadniczo nie różnią się od tych, o jakich mówić będziemy w przypadku osób, które zakończyły już swoją edukację. Umowa o pracę wraz ze wszelkimi wynikającymi z niej przywilejami to standard, zarówno w przypadku pracy stałej, jak i tymczasowej. To samo dotyczy rozmaitych benefitów pozapłacowych, jakie przedsiębiorcy oferują zatrudnionym przez siebie pracownikom.

Z uwagi na fakt podejmowanej edukacji, studenci mogą liczyć także na elastyczny czas pracy, dostosowany do ich potrzeb. W zależności od sektora w którym przyszło im pracować, mogą skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje zatrudnionym praca zdalna – dotyczyć to będzie przede wszystkim zatrudnienia w sektorze IT czy marketingu. W sytuacji, w której praca w pełni zdalna mogłaby być niemożliwą, do dyspozycji obu stron pozostanie praca hybrydowa.

W jakich zawodach najczęściej pracują studenci i uczniowie?

Pula zawodów w jakich pracować mogą uczniowie i studenci jest naprawdę duża – zasadniczo każda praca fizyczna czy niewymagająca specjalnego przeszkolenia czy zbyt dużego doświadczenia, może zostać podjęta przez studentów niemalże „od ręki”.

Do najpopularniejszych zawodów, jakich wykonywania podejmują się studenci i uczniowie, zaliczymy przede wszystkim: pracownik fast-food, kasjer-sprzedawca, magazynier, kelner czy kurier miejski. W przypadku kobiet często w grę wchodzi również opieka nad dziećmi. Osoby odpowiednio utalentowane, bądź rozwijające się w danym zakresie, mogą postarać się o pracę (nawet zdalną) jako copywriter, specjalista ds. SEO, programista czy grafik komputerowy.

Dobrą alternatywą dla studentów może być podjęcie stażu w firmie, która docelowo operuje w ramach kierunku nauczania podejmowanego przez zainteresowanego. Staże studentom zwykle zapewniają uczelnie (podobnie jak szkoły zawodowe swoim uczniom), jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by postarać się o nie na własną rękę.

Praca dla studentów – gdzie jej szukać?

Studenci którym marzy się możliwość zarobienia na własną edukację, mają do swojej dyspozycji szereg możliwości. Mogą skorzystać ze stażu proponowanego przez uczelnie, rozejrzeć się za zatrudnieniem w powiatowym urzędzie pracy, skorzystać z asysty agencji zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobiście udać się do siedziby docelowego przedsiębiorstwa i w nim złożyć swoje CV.

Niemniej, żadna z powyższych metod nie będzie tak efektywna, jak skorzystanie z możliwości oferowanych przez internetowe serwisy ogłoszeniowe. Zależy Ci na tym, żeby szybko podjąć intratną pracę? Jeśli tak, to znajdź zatrudnienie w Puławach, okolicach, oraz wielu innych miastach za pośrednictwem GoWork.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto