Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Akcja Solidarnej Polski. „Dalej nie będziemy tego tolerować, cofać się”

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Konferencja prasowa polityków "Solidarnej Polski" w Zamościu
Konferencja prasowa polityków "Solidarnej Polski" w Zamościu Bogdan Nowak
„W obronie chrześcijan” – to hasło akcji organizowanej przez polityków „Solidarnej Polski". Zbierane są przez nich oraz m.in. ich zwolenników podpisy pod projektem zmian w Kodeksie karnym. Mówili o tym na zamojskim Rynku Wielkim: Michał Wójcik, członek Rady Ministrów RP oraz Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Konferencja prasowa została przez nich zwołana w czwartek (11 sierpnia). Politykom towarzyszyli ludzie ubrani w koszulki z napisami „Solidarna Polska” oraz „W obronie chrześcijan”. Obaj politycy stawali wraz z nimi pozując do zdjęć. Tak było jeszcze przed spotkaniem z dziennikarzami.

Potem mówili przedstawicielom mediów (tylko kilku mieszkańców i turystów obserwowało z daleka konferencję) o wolności religii i sumienia, która według nich jest zagrożona. Wspominali także o aktach wandalizmu, profanacji kościołów i symboli chrześcijańskich oraz m.in. zakłócanych nabożeństwach.

- Dalej nie będziemy tego tolerować, cofać się – podkreślił Michał Wójcik. - Dlatego powstała inicjatywa obywatelska „W obronie chrześcijan”. Potrzebujemy 100 tys. podpisów w tej sprawie. Wówczas zmiany będą musiały być procedowane w Sejmie.

Jakie ugrupowania będą chciały ów projekt poprzeć? Czy były już na ten temat rozmowy np. z innymi członkami Zjednoczonej Prawicy? - Nie rozmawialiśmy z innymi ugrupowaniami – powiedział Michał Wójcik. - Nie wyobrażam sobie jednak, żeby nie poparły one tej inicjatywy.

Politycy zapewniają, że ich celem jest „doprecyzowanie” przepisów. Chodzi o zmiany w m.in. artykule 195 Kodeksu karnego. Przewiduje on karę dwóch lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego, ale także pogrzebom czy uroczystościom żałobnym.

Zmiany miałyby zostać także wprowadzone w artykule 196 Kk. Tam politycy „Solidarnej Polski” chcieliby wprowadzić m.in. zapis o „publicznym lżeniu i wyszydzaniu Kościoła lub innego związku wyznaniowego”, jego dogmatów i obrzędów. Groziłoby za to do dwóch lat więzienia. Podobnie karane byłoby także m.in. znieważenie przedmiotów czci religijnej. - Ważne jest przede wszystkim, aby usunąć słowo „złośliwe” . Bo daje ono niepotrzebne pole do interpretacji – tłumaczył podczas konferencji wiceminister Marcin Romanowski.

Jak do inicjatywy „Solidarnej Polski” odnosi się Kościół Katolicki oraz inne związki wyznaniowe w naszym kraju? - Episkopat pochyli się nad tym projektem z końcem sierpnia – zapewniał Michał Wójcik. - Nie ma odnotowaliśmy negatywnego odzewu. Inicjatywa jest zresztą popierana w różnych środowiskach.

Akcja „Solidarnej Polski” trwa już miesiąc. Dotychczas pod obywatelskim projektem udało się zebrać ok. 75 tys. podpisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. Akcja Solidarnej Polski. „Dalej nie będziemy tego tolerować, cofać się” - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto