Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast wyrzucać oddawaj. Jadłodzielnia w Puławach coraz bliżej realizacji

AS
Łukasz Kaczanowski/ Archiwum Kuriera Lubelskiego
W marcu 2020 r. pani Barbara Grzelak-Wężowska, rozpoczęła rozmowy dotyczące powstania puławskie jadłodzielni - plany pokrzyżował wybuch pandemii. Jednak pomysł ten nie uległ zaniechaniu, już dziś wiadomo, że pierwsza lodówka, do której będzie można oddawać produkty dla potrzebujących stanie przy Hali Targowej "Piaskowa".

Kupujemy więcej niż jesteśmy w stanie zjeść, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w 2020 r., aż 1/3 produkowanej na świecie żywności jest wyrzucana. A co jeśli to czego nie zjemy, moglibyśmy oddać? Z tego założenia wyszła pani Barbara Grzelak-Wężowska, rodowita puławianka, która od 7 lat mieszkam w Stargardzie koło Szczecina, gdzie zaobserwowała, że miejsce to świetnie się sprawdza przy tamtejszym Centrum Kultury.

- Takie pionierskie miasto jak Puławy, które przecież jako jedno z pierwszych zorganizowało budżet obywatelski, powinno mieć jadłodzielnię. Mimo, że mieszkam teraz prawie 700 km od Puław, postanowiłam zrobić coś w tym kierunku – mówi inicjatorka akcji

Inicjatywa ta przyjęła się z ciepłym odbiorem puławian, na Facebooku pod hasłem "Jadłodzielnia Puławy" udało się zebrać grupę ponad 700 internautów popierających akcję, a pośród nich znaleźli się też wolontariusze, którzy zadeklarowali chęć koordynowania jadłodzielni – pani Jadwiga Farmiarka Nowak oraz pani Aneta Sadowska - które, mają sprawdzać jakie produkty trafiają do lodówki oraz czy nic się nie psuje. W pomoc przy realizacji pomysłu, włączył się radny Andrzeja Kuszyk. Radny zobowiązał się również do zakupu lodówki oraz do pokrycia opłat za prąd.

Jadłodzielnia, która stanie przy hali targowej ma charakter pilotażowy. Jeśli pomysł się sprawdzi, organizatorzy nie wykluczają, że w innych punktach miasta pojawią się kolejne lodówki. Pierwsza jedłodzielnia w Polsce powstała w 2016 r. na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast w naszym regionie znajdują się one m.in. w Lublinie ( 2018 r.) oraz Kraśniku (2020 r.)

W jadłodzielni będzie można zostawić zostawić:

  • produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości - „najlepiej spożyć przed”, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia – „należy spożyć do”
  • produkty zapakowane lub w pojemnikach
  • produkty, które sam mógłbyś zjeść
  • produkty suche, napoczęte – starannie zapakowane, np. torebka ciastek, słój mąki czy ryżu
  • wyroby własne, np. ciasto lub zupa starannie i szczelnie zapakowane, z naklejonym z opisem co to za potrawa i datą przygotowania

Produkty których nie można zostawiać w jadłodzielni:

  • alkoholu
  • otwartych puszek czy słoików z przetworami lub konserwami, itp.
  • produktów zawierających surowe jaja (przyrządzone domowej roboty majonezy, budynie, kremy etc.
  • surowego mięsa
  • wyrobów z niepasteryzowanego mleka (ale można zostawiać sery, jogurty, twarogi)
  • produktów przeterminowanych – „należy spożyć do”
  • produktów wymagających warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut
  • produktów z oznakami popsucia, nietypowym zapachem lub kolorem, nadgniłych, z wydętym wieczkiem, które miały kontakt z pleśnią lub odpadami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto