Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachęcamy do zwiedzania regionu. Rozmowa z dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Puławach

Hanna Bednarzewska
Hanna Bednarzewska
Z Krystyną Tomczyk, dyrektorem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Puławach rozmawia Hanna Bednarzewska.

Placówka została zarejestrowana w 1982 roku jako obiekt zrzeszony w Polskim Towarzystwie Schronisk Młodzieżowych. Podlega pod starostwo powiatowe, promuje nie tylko region, ale i miasto. Co konkretnie robicie?

Wychodzimy z ofertą do szkół, m.in. rozsyłając tę ofertę w mejlach. We własnym zakresie przygotowujemy programy wycieczek i informujemy o atrakcjach turystycznych w mieście i regionie, a także o imprezach jakie się odbywają w ciągu roku. Informacje są też dostępne na naszej stronie internetowej. Współpracujemy z wydziałami promocji starostwa powiatowego i Urzędu Miasta w Puławach, od których otrzymujemy materiały promocyjne w postaci przewodników po mieście i okolicach. Do udzielania informacji telefonicznych są też przygotowane recepcjonistki placówki. Wreszcie mamy atrakcyjną cenowo ofertę noclegową, z której korzystają biura turystyczne organizujące wycieczki, grupy wycieczkowe młodzieży szkolnej i harcerskie, studenci, ale też indywidualni turyści odwiedzający region. Współpracujemy z przewodnikami turystycznymi, którzy oferują swoje usługi podczas zwiedzania. Dysponujemy 105 miejscami noclegowymi. Pokoje są w większości wieloosobowe z piętrowymi łóżkami.

Jakie atrakcje regionu będziecie promować w tym roku?

Sezon wiosenny i koniec roku szkolnego to czas, kiedy odwiedza nas dużo wycieczek z całego kraju. Dzieci i młodzież zwiedzają region: oprócz Puław, Kazimierz, Nałęczów i Janowiec, a także Lublin. W Puławach warty polecenia jest kompleks pałacowo-parkowy książąt Czartoryskich jak i mieszczące się w pałacu tutejsze muzeum książąt Czartoryskich. Na terenie schroniska mieści się pracownia muzealna (kiedyś muzeum) dotyczące oświaty. To jedyna w województwie lubelskim tego typu placówka, gdzie można zobaczyć, jak wyglądała szkoła dawniej. Kazimierz to miasteczko z kolei mające nie tylko ciekawą historię, ale i architekturę. Unikatowy jest nie tylko rynek. Koniecznie trzeba powędrować kazimierskimi wąwozami, które są bardzo malownicze. Odwiedzając Kazimierz czy Puławy warto też pojechać do Janowca. Tę miejscowość założył w I połowie XVI wieku Piotr Firlej, starosta lubelski i kazimierski, który wybudował tu wspaniały, potężny zamek. Miejscowość istniała wcześniej pod nazwą Syrokomla, otrzymała prawa miejskie w 1537 roku, na podstawie przywileju króla Zygmunta Starego. Janowiec utracił jednak prawa miejskie i stracił na znaczeniu. Dziś słynie z jedynego w Polsce zamku w paski. Okazałe ruiny obiektu pochodzą z XVI wieku. Obecnie zamek należy do Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Ciekawe zabytki, które można też oglądać w Janowcu to Zespół dworski złożony z kilku budynków przeniesionych z terenów Lubelszczyzny, stanowiący mały skansen, Kościół Św. Stanisława Biskupa, którego początki sięgają XIV wieku. Nałęczów (dawniej Nałęczów-Zdrój) znany jest w Polsce jako miasteczko uzdrowiskowe. Dawniej był też kolonią literacką. Tworzyli tu Stefan Żeromski i Bolesław Prus mający w Nałęczowie swoje muzea. Niezależnie od pory roku i aury nałęczow-ski Park Zdrojowy z zabytkowym drzewostanem zachęca do spacerów. Drzewostan parku, starannie dobierany i pielęgnowany przez prawie 200 lat, jest chlubą nałęczow-skiego uzdrowiska. Obok znanych krajowych gatunków drzew iglastych i liściastych spotyka się tu okazy flory zachodnioeuropejskiej, a nawet amerykańskie. Ciekawym miejscem dla turystów jest Wojciechów i działające tu muzeum kowalstwa. W Gołębiu funkcjonuje muzeum nietypowych rowerów. Jeśli grupy wycieczkowe przyjeżdżają w czasie kiedy w regionie odbywają się imprezy kulturalne czy koncerty to także informujemy o możliwości skorzystania z tej oferty.

Jakie inwestycje planujecie w najbliższym czasie?

Prowadzone będą tylko konieczne prace związane z bieżącymi naprawami w budynku. W ubiegłym roku wymieniona została stara instalacja elektryczna na drugim piętrze. W tym roku prace będą prowadzone w pozostałej części budynku. Pokoje zostaną doposażone w nowoczesną wentylację. Na razie nie stać nas na wymianę wyposażenia, ale w przyszłości to będzie konieczna inwestycja. Umeblowanie pokoi pamięta lata 80. i 90. Turyści dopytują o dwuosobowe pokoje z łazienkami, niestety takich mamy tylko trzy. Remontu wymaga też budynek, gdzie mieści się pracownia oświatowa. Obiekt podlega pod konserwatora zabytków, więc wszystkie prace muszą być prowadzone pod jego okiem.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto