Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Puławach powstał Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zobacz zdjęcia

Hanna Bednarzewska
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) to miejsce, w którym mieszkańcy Puław legitymujący się dokumentem potwierdzającym miejsce zamieszkania mogą zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne, których nie można umieszczać w ogólnych pojemnikach do gromadzenia odpadów.

Taki tymczasowy punkt działał już w mieście od kilku lat przy ulicy Dęblińskiej 2. Obecnie zakończyła się tu budowa nowego tego typu obiektu. Inwestorem jest Zakład Usług Komunalnych, który na budowę przedsięwzięcia otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

W PSZOK zbierane są wszelkie odpady, które nie mogą lądować w osiedlowym śmietniku. Zużyty elektrosprzęt: lodówki, zamrażarki, telewizory, baterie, żarówki, jeśli są wyrzucone gdziekolwiek, stanowią ogromne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego.

– Do wybudowania i prowadzenia PSZOK zostaliśmy zobligowani uchwałą rady miasta. Oprócz elektrośmieci do punktu można przywieźć: zużyte meble, odpady zielone z ogrodu, papier, szkło, plastiki, zużyte akumulatory samochodowe, opony, oleje samochodowe, opakowania po pestycydach herbicydach, farbach, lakierach, gruz po remoncie mieszkania – mówi prezes ZUK Tomasz Wadas.

Tak jak dotychczas do nowego PSZOK mieszkańcy mogą przywieźć tego rodzaju śmieci bezpłatnie. Firmy muszą za to zapłacić, ale dostają potwierdzenie, że pozbyły się ich legalnie.

Odpady będą przekazywane do utylizacji lub recyklingu. W PSZOK znalazły się kontenery na poszczególne odpady. Oprócz tego, że mieszkańcy sami będą mogli dostarczyć odpady do punktu, tak jak dotychczas, będą organizowane, akcje nieodpłatnego zbierania odpadów wielkogabarytowych i zielonych.

Nowy obiekt pozwoli na zwiększenie poziomu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w gminie Puławy i mieście Puławy. Wykonawcą inwestycji była spółka AK NOVA z Poznania.

W ramach inwestycji przeprowadzono przebudowę -adaptację części istniejącego budynku na zaplecze socjalno-biurowe PSZOK.
Wybudowana została także wiata do przechowywania wyselekcjonowanych odpadów w boksach i kontenerach. Powstały także boksy na odpady budowlane i gruz.

Zamontowana została waga samochodowa. Powstał plac, oraz ogrodzenie terenu, a także infrastruktura towarzysząca (kanalizacja deszczowa, przyłącze kanalizacji sanitarnej, przyłącze wodociągowe, oświetlenie terenu , separator substancji ropopochodnych i monitoring).

Zakupione zostały kontenery i pojemniki na odpady w tym kontenery na odpady niebezpieczne.

Powstała także ścieżka edukacyjna dedykowana dzieciom i młodzieży. Będzie tu można organizować wycieczki i lekcje w plenerze. Ideą tego miejsca będzie edukacja ekologiczna i ochrona środowiska.

Całkowita wartość Projektu wynosi: ponad 3 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na realizację projektu wynosi: ponad 1 mln zł .

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto