Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześćdziesiąt tysięcy osób z naszego województwa otrzyma wsparcie w ramach programu POPŻ. To najubożsi mieszkańcy regionu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Takie produkty mogą się znaleźć w paczkach żywnościowych. Fot. ze strony banki żywności.pl
Takie produkty mogą się znaleźć w paczkach żywnościowych. Fot. ze strony banki żywności.pl oranizatorzy
Do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie Wielkim przywieziono niedawno 40 ton różnych produktów, pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. Trafią one do 1180 osób - najuboższych mieszkańcom gminy Krasnobród. Takiego wsparcia potrzebuje niemal co siódma osoba mieszkająca na tym terenie! Nie tylko w gminie Krasnobród skala ubóstwa jest zatrważająca.

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Ma on w swoim założeniu pomagać osobom doświadczającym najgłębszej formy ubóstwa. Wsparcie udzielane jest głównie w formie paczek żywnościowych. O taką pomoc mogą starać się osoby samotne lub całe rodziny. Muszą jednak spełnić odpowiednie kryteria.

Wsparcie także dla emerytów i rencistów

W przypadku osoby samotnej, jej miesięczny dochód nie może przekraczać 1542 zł i 20 gr, a w przypadku osób pozostających w rodzinach jest to – 1161 zł, 60 gr, na każdą z nich. Pomoc udzielana jest przez Bank Żywności, za pośrednictwem różnych instytucji lub organizacji. Na przykład w Krasnobrodzie, aby ją otrzymać należało się zgłosić do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Tam zgłoszenia były weryfikowane.

Okazało się, że do otrzymania wsparcia zakwalifikowało się aż 1180 osób (gmina ma obecnie 7160 mieszkańców). Mogą się oni od poniedziałku (27 września) zgłaszać do remizy OSP w Majdanie Wielkim. Tam zostanie rozdysponowane 40 ton żywności. To m.in. makaron, olej, ryż, cukier, powidła, szynka wieprzowa i drobiowa, koncentrat pomidorowy, miód i kawa. Do rozdania jest także groszek konserwowy i buraczki. Żywność będzie wydawana w remizie do 1 października.

- W paczce przygotowanej dla każdej, potrzebującej wsparcia osoby, znajdzie się aż 17 różnych asortymentów – mówi kierownik Bożena Ożga, kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnobrodzie. - Taka pomoc jest dla naszych mieszkańców bardzo ważna – dodaje, Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.

Jak to wygląda w innych gminach?- U nas z takiej formy pomocy skorzystało w tym roku 630 osób (gmina liczy 4,5 tys mieszkańców). Żywność już została rozdysponowana. – mówi Małgorzata Chowicka, kierownik GOPS w Ulhówku. - Należy jednak pamiętać, że w naszej gminie jest dziewięć miejscowości popegeerowskich, gdzie mamy wysokie bezrobocie. Tam trafiło wsparcie. Jednak z pomocy skorzystali także m.in. nasi emeryci i renciści.

Nie wszędzie jednak sytuacja jest tak trudna.

Można się jeszcze zgłaszać

- U nas trwają jeszcze procedury, dlatego trudno jeszcze powiedzieć jakiej ilości osób wsparcie w ramach POPŻ może dotyczyć – mówi Elżbieta Wawrzak, pracownik GOPS w Białej Podlaskiej. - Zwykle z takich formy pomocy korzysta u nas 200 do 220 mieszkańców. Ów dość niski odsetek wynika z położenia naszej gminy. Żyjemy obok Białej Podlaskiej, gdzie np. mieszkańcy łatwiej (niż na terenach oddalonych od miasta – przyp. red.) znajdują zatrudnienie.

Na terenie województwa lubelskiego wsparcie w ramach POPŻ otrzyma lub już otrzymało 130 różnych instytucji i organizacji. Pomoc już obejmie ponad 60 tys. osób. Otrzymają one w sumie trzy tysiące ton żywności.

- Istnieje jeszcze możliwość zgłaszania się do nas z wnioskami o pomoc żywnościową. Gorąco do tego namawiam – mówi Marzena Pieńkosz-Sapieha, prezes zarządu Banku Żywności w Lublinie. - Mogą to robić nawet Koła Gospodyń Wiejskich lub inne, małe organizacje albo stowarzyszenia, na których terenie mogą znajdować się beneficjenci programu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sześćdziesiąt tysięcy osób z naszego województwa otrzyma wsparcie w ramach programu POPŻ. To najubożsi mieszkańcy regionu - Zamość Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto