Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sześć wieków Lubyczy Królewskiej. Obchody zapowiadają się bardzo bogato

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Dzwonnica na starym cmentarzu grekokatolickim w Lubyczy Królewskiej. To miejsce także świadczy o wielokulturowej przeszłości miasteczka
Dzwonnica na starym cmentarzu grekokatolickim w Lubyczy Królewskiej. To miejsce także świadczy o wielokulturowej przeszłości miasteczka Bogdan Nowak
Kiedyś działała tutaj m.in. fabryka fajansu, zapałek oraz konserw jarzynowych. Zabudowa tego wielokulturowego miasteczka była drewniana i mało charakterystyczna, a większość mieszkańców przez całe stulecia stanowili Żydzi. Lubycza Królewska obchodzi 600-lecie swojego założenia.

- To dopiero początek wydarzeń związanych z obchodami 600-lecia Lubyczy Król. Teraz odbędą się wykłady. W dniach 24-26 czerwca zaplanowaliśmy dni naszej miejscowości, podczas których będziemy do tej rocznicy nawiązywać – mówi Agnieszka Pasieczna z działu promocji UM w Lubyczy Król. - W sierpniu ruszy także „Art Festiwal” Horyniec Zdrój-Lubycza Król., a przez cały rok wiele tematycznych rajdów, konkursów itd. Szczegółowy program wydarzeń jest jeszcze ustalany.

Lubycza Król. została założona przez Ziemowita IV, księcia mazowieckiego i bełskiego. W 1422 r. nadał on te ziemie Jakubowi i niejakiemu Miczce. Obaj byli Wołochami. Potem w źródłach Lubycza Król. pojawia się w 1759 r., kiedy to tej malowniczej miejscowości położonej na Roztoczu Wschodnim, nadano prawa miejskie. Jak miejscowość dawniej wyglądała? Z pochodzącej z połowy XIX wieku mapy katastralnej wynika, iż w miasteczku funkcjonował kwadratowy rynek z zabudową handlową i nieliczną zabudową znajdującą się poza tą przestrzenią.

Coś się jednak powoli zmieniało. W 1855 r. założono w Lubyczy Król. fabrykę fajansu i wyrobów kamionkowych (w 1911 r. zniszczył ją pożar). Powstała też m.in. fabryka zapałek, tartak, gorzelnia, dwa młyny, fabryka konserw jarzynowych, a w latach 80. XIX wieku poprowadzoną przez Lubyczę Król linię kolejową: z Rawy Ruskiej do Bełżca. W 1810 r. żyło w tej miejscowości 1118 mieszkańców, w 1900 r. - 938, a np. w 1921 r. - 743, w tym 649 Żydów.

Podczas II wojny światowej żydowska ludność Lubyczy Król. została przez Niemców wymordowana. Natomiast w 1946 r. miasteczko zostało niemal całkowicie zniszczone podczas walk z UPA. Wszystko trzeba było zatem budować niemal od nowa...

Skomplikowane dzieje Lubyczy Król. będą omawiane podczas cyklu wykładów zorganizowanych przez miejscową Gminną Bibliotekę Publiczną. We wtorek (25 stycznia) prelekcje pt. „600-lecie Lubyczy Król” wygłosi Zdzisław Pizun (początek godz. 17). 16 lutego wykład pt. „Lubycza Król i okolice w badaniach polskich i ukraińskich językoznawców” przygotuje natomiast Mariusz Koper (godz. 17). Następne wykłady obu regionalistów i badaczy odbędą się 15 marca, 13 kwietnia, 17 maja i 3 czerwca (szczegóły na stronie internetowej miejscowej biblioteki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto