Krzysztof Szuptarski
Przedstawiciele "królowej sportu" z klubów województwa lubelskiego wywalczyli sześć medali (w tym trzy złote) podczas drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski do lat 20. Impreza odbywa się na stadionie w Radomiu.

Fantastyczne występy na radomskiej bieżni zanotowali Wiktoria Oko (Wisła Puławy) i Remigiusz Zazula (Agros Chełm). Puławianka sięgnęła po tytuł mistrzowski w biegu na 400 m przez płotki, natomiast chełmianin okazał się bezkonkurencyjny w biegu na dystansie 400 m. Oboje ustanowili swoje nowe rekordy życiowe, a do tego uzyskali minima na sierpniowe mistrzostwa świata juniorów (U-20), które odbędą się w kolumbijskim mieście Cali.

Wiktoria Oko odniosła zdecydowane zwycięstwo, pokonując linię mety w czasie 58,03, zdecydowanie lepszym od wskaźnika PZLA na mistrzostwa świata U-20 w Cali. To także trzeci najlepszy wynik w tym sezonie w Europie w tej kategorii wiekowej. Druga była Aleksandra Wołczak z AZS-AWF Gorzów Wielkopolski (58,64), a trzecia Maria Kołodziejczuk z UKS Czempion Bełchatów (60.34)

Remigiusz Zazula, lider polskich tabel świetnie pobiegł na ostatniej prostej, znacznie poprawił rekord życiowy, uzyskując znakomty rezultat 46,68. Drugie miejsce z wynikiem 47,49 zajął Maks Szwed z AZS Łódź, natomiast trzecie Jakub Szczepaniak z UMLKS START Wieruszów (47,79).

– To był dzień pełen niesamowitych emocji w Radomiu, jeśli chodzi o zawodników Agrosu Chełm. Najpierw Łukasz Bańka zdobył srebrny medal w biegu na 400 m przez płotki z rewelacyjnym rekordem życiowym 52,78, a już niespełna dwie godziny później Remik Zazula sięgnął po złoto w biegu na 400 m z fantastycznym wynikiem 46,68 – podkreśla Damian Leszczyński, szkoleniowiec Agrosu Chełm.

– Czas Remika to nie tylko nowy rekord życiowy ale także minimum na juniorski czempionat globu. Dodatkowo obaj nasi zawodnicy wystąpią 16 lipca w reprezentacji Polski podczas międzynarodowego meczu lekkoatletycznego, który odbędzie się w słoweńskim Mariborze. Na zakończenie drugiego dnia czwarte miejsce zajęła jeszcze chełmska sztafeta juniorów, biegnąca w składzie: Adrian Kasietczuk, Remigiusz Zazula, Mateusz Krawczyk i Łukasz Bańka. Do podium zabrakło niespełna 0,3 sekundy. Dziękuję wszystkim za wspaniałą walkę i dostarczone emocje – dodaje.

Łukasz Bańka w biegu na 400 m przez płotki przegrał jedynie z Igorem Filarem z ZLKL Zielona Góra, który pokonał linię mety o 0,17 s. szybciej od chełmianina. Trzeci był natomiast Sebastian Michalak z AZS UWM Olsztyn (54,00).

Świetnia spisała się ponadto żeńska sztafeta Wisły Puławy na dystansie 4x100 m, zdobywając złoty krążek z wynikiem 46,30. Team trenera Sławomira Murata pobiegł w składzie: Liwia Włoszczyk, Wiktoria Oko, Zuzanna Gozdera oraz Alicja Sielska, deklasując pozostałe sztafety. Na najniższym stopniu podium w tej konkurencji stanęły dziewczęta AZS UMCS, uzyskując rezultat 49,27. Lublinianki zaprezentowały się w składzie: Paulina Chmiel, Emilia Wójtowicz, Alicja Rak i Maja Łyskowka.

Ostatni medal w piątkowych zmaganiach był dziełem Bartosza Kitlińskiego z AZS UMCS, który został wicemistrzem kraju w biegu na dystansie 800 m. Podopieczny trenera Piotra Kitlińskiego pobiegł w finale w czasie 1.48,58.