Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne w dawnych Puławach okiem etnografa. Zobacz zdjęcia

Hanna Bednarzewska
Okres międzywojenny w regionie Puław jest ostatnim okresem kiedy tradycyjne obchody Świąt Wielkanocnych były celebrowane w szczególny sposób- z uwzględnieniem obrzędów, których korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich.

Atrybutami tych świąt są jajka i palma.

-Obecne palmy różnią się od tych z przed 100 lat. Okres międzywojenny spowodował, że na terenie powiatu puławskiego pojawiły się palmy wileńskie. Dotarły tu za pośrednictwem repatriantów- mówi etnograf Halina Solecka.

Palmy wykonane były nie na bazie wierzby, która odgrywała najważniejszą rolę w symbolice, lecz były budowane na bazie trzciny lub kija i dekorowane barwionymi trawami, zbożami, suszonymi naturalnymi kwiatami lub kwiatami z bibuły.

Palmy tradycyjne to głównie palmy zielone na pamiątkę pierwszej palmy wykonanej przez chrześcijan dla uczczenie wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Tradycje dawnych palm podtrzymują ciągle niektóre twórczynie ludowe z terenu powiatu puławskiego. Symbolem świat wielkanocnych jest pisanka. Czy puławskie pisanki mają jakiś szczególny wygląd?

- Tradycyjne puławskie pisanki powstały w okresie międzywojennym. W okolicach Kurowa był ośrodek tradycyjnego ich zdobienia. Wykonywano tam pisanki, które miały dawaną symbolikę jeśli chodzi o motywy zdobnicze –grabki, słońce, swastykę. Kolory uzyskiwano wyłącznie naturalnymi metodami- mówi Solecka.

Fiolet poprzez barwienie wywarem z malwy, zieleń- z młodego zboża, pomarańcz i żółty barwiąc wywarem z łupin cebuli. Najstarsze znane w naszym regionie pisanki pochodzą z II połowy 10 wieku i zostały znalezione w grodzisku pod Opolem Lubelskim.

Wykonane były techniką batiku. Między 10 a 13 wiekiem w rejonie puławskim znane były pisanki, które dotarły tu z Rusi Kijowskiej.

-Pisanki miały znaczenie kulturo i społeczno-twórcze. Wymieniano się nimi i obdarowywano. Panny obdarowywały nawet kopą jaj swoich wybrańców. Ważne aby liczba była parzysta bo dobrze wróżyło to przyszłemu związkowi – opowiada Solecka.

Zarówno dawniej jak i dziś ważnym punktem świąt są spotkania przy stole. W tradycyjnej kulturze Puławy były biednym regionem ale na okres świąt przygotowywano posiłki, które nie pojawiały się na stole w ciągu roku.

-Na wsiach puławskich jedzono wtedy jaja i masło, z którego robiono baranka dekorującego stół. Na co dzień jaja był produktem wymiany towarowej. W mieście kupowano za nie cukier naftę czy inne rzeczy, których gospodarze sami nie mogli wyprodukować. Znaczną rolę na stole odgrywały produkty roślinne- mówi Solecka.

Działające na terenie powiatu puławskiego Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia kultywują dawne zwyczaje i tradycje. Twórcy ludowi zrzeszeni w puławskim klubie prezentują swoje wyroby na kiermaszach, a podczas warsztatów uczą zdobienia pisanek i wyrobu palm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto