Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Januszem Groblem, kandydatem na prezydenta. "Prezentuję realne pomysły. Mam nadzieję, że mieszkańcy to docenią""

Hanna Bednarzewska
Rozmowa z Januszem Groblem, kandydatem na prezydenta Puław i obecnym włodarzem miasta.

Jak zamierza Pan przekonać wyborców, aby zagłosowali na Pana w wyborach samorządowych?
Mieszkańcy Puław doskonale mnie znają - wiele razy obdarzyli mnie zaufaniem powierzając prowadzenie spraw miasta, dlatego prezentując program wyborczy jestem zobowiązany również do podsumowania tego, co zrobiłem dotychczas. Doskonale znam samorząd i nasze miasto, dlatego z szacunku do wyborców w moim programie staram się prezentować wyłącznie realne pomysły, unikając przedwyborczych fajerwerków. Co kilka dni na stronie KWW Janusza Grobla Samorządowcy na facebooku prezentujemy dotychczasowe działania i pomysły z różnych dziedzin życia, za które odpowiedzialny jest samorząd. Dotychczas omówiliśmy już takie tematy jak pozyskiwanie środków zewnętrznych, infrastruktura drogowa, edukacja i sport, kultura i turystyka. Po zaprezentowaniu wszystkich bloków tematycznych cały program będzie dostępny do pobrania na naszej stronie internetowej.

Jakie najważniejsze postulaty zawarł Pan w programie?
Pierwszy cykl przedstawionych propozycji programowych dotyczy środków zewnętrznych. Wiemy jak skonstruowany jest budżet i jakie środki pochłaniają zadania, które jesteśmy zobowiązani wykonywać, dlatego dobrą filozofią jest w pierwszej kolejności realizować te inwestycje, na które uda się pozyskać dofinansowanie spoza miejskiej kasy. Obecnie są już realizowane przedsięwzięcia z wykorzystaniem środków zewnętrznych: Dom Chemika, hala widowiskowo- sportowa, budowa centrum wsparcia dla osób starszych i w kryzysie, zakup nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji, zagospodarowanie błoni miejskich. Są też przedsięwzięcia czekające na rozpoczęcie takie jak skatepark, tor rowerowy pumptrack czy budowa me-diateki. Zapowiadamy również, że będziemy starać się o środki na remont pałacu Marynki, wymianę oświetlenia miejskiego na oszczędne typu led, planujemy również pozyskanie środków na kompleksową termomodernizację przychodni przy ulicy Centralnej. Sporo uwagi poświęcamy również rozbudowie infrastruktury drogowej.

W programie prezentujemy 13 planowanych inwestycji drogowych. Jeżeli chodzi o edukację i sport, to już dzisiaj mamy na tym polu konkretne dokonania, takie jak kompleks boisk przy SP nr 11 i przy SP nr 1, nowe place zabaw, termomodernizacje przedszkoli i wiele remontów. W planach jest budowa kompleksu boisk przy SP nr 6 oraz zdobycie dofinansowania na duży projekt budowy boisk i sali sportowej przy SP nr 3.

Chcemy wspierać utrwalanie tradycji akademickich w Puławach. UMCS planuje utworzyć nowy kierunek wychowanie fizyczne, a my zamierzamy dopełnić tę ofertę tworząc szkołę sportową na poziomie podstawowym i licealnym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2. To będzie powrót do tradycji tej placówki. Bazą będą sportowe obiekty miejskie, hala sportowa, stadion, korty tenisowe, pływalnia.

Z zakresu edukacji w mieście realizowane są zajęcia pozalekcyjne, które chcemy rozwijać. Nasz program jest obszerny i zawiera dużo więcej propozycji niż jesteśmy w stanie wymienić w trakcie tej jednej rozmowy. Nie wspomnieliśmy o kulturze i turystyce, a przed nami jeszcze prezentacja pomysłów z zakresu „Rodzina i Zdrowie” oraz „Usługi Publiczne”.

Co zmieni się w mieście w kwestiach przedsiębiorczości i gospodarki?

Zdaję sobie sprawę z tego, jakie narzędzia i możliwości ma samorząd. Nie będę obiecywał tysięcy miejsc pracy, bo składanie takich deklaracji wykracza poza możliwości realnego działania samorządu. Realne są natomiast zwolnienia z podatku od nieruchomości w zależności od ilości utworzonych miejsc pracy. Ta uchwała już funkcjonuje, ale chcemy ją utrzymać i popularyzować. Przedsiębiorcy mogą korzystać z takich form wsparcia jak poręczenia, preferencyjne pożyczki i kredyty za pośrednictwem Fundacji Puławskie Centrum Przedsiębiorczości.

Pozyskiwanie nowych inwestorów to szansa na rozwój Puław. Jakie są możliwości ich ściągnięcia do miasta
Inwestora można ściągnąć gdy posiada się odpowiednie tereny. W Puławach nie mamy jednego, dużego terenu należącego do miasta, który moglibyśmy zaoferować, mamy jednak pomysł jak wykorzystać potencjał terenów nie należących do miasta, ale znajdujących się w jego granicach administracyjnych.

Chcemy stworzyć platformę dialogu i współpracy, gdzie określane będą potrzeby inwestorów oraz prywatnych właścicieli terenów, którzy byliby zainteresowani ich zbyciem. Stworzymy kompleksową ofertę określającą na jakim terenie jaką inwestycję można będzie przeprowadzić. Proponujemy również utworzenie rady gospodarczej przy prezydencie miasta, składającej się z lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli pracowników i puławskich instytutów naukowych. Taki dialog jest potrzebny, pozwoli określić co można poprawić w lokalnym prawie, aby wspierać działalność gospodarczą i wykorzystać połączenie potencjałów wszystkich podmiotów działających w Puławach.

O fotel prezydenta Puław ubiega się 4 kandydatów. Liczy Pan na wygraną?
Niech każdy z kandydatów przedstawi swoją ofertę. Wybór będzie należał do mieszkańców. Moje deklaracje mają osadzenie w realiach ekonomicznych i dotychczasowej pracy dla Puław. Mam nadzieję, że mieszkańcy to docenią.

Janusz Grobel, obecny prezydent Puław, już po raz kolejny ubiega się o reelekcję na stanowisko włodarza miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto