Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Sokoły przegonią gawrony ze skweru

Puławy od lat zmagają się z problemem gawronów gniazdujących na Skwerze Niepodległości. Ich kolonia jest tu coraz liczniejsza.

Wyprowadzenia ptaków ze skweru chcą mieszkańcy miasta. Petycje w tej sprawie trafiają do puławskiego Urzędu Miasta już od lat.

-Obecność gawronów z roku na rok staje się coraz bardziej uciążliwa. Odstraszają spacerowiczów, a także pogarszają warunki wypoczynku na odnowionym kilka lat temu skwerze. Zanieczyszczają odchodami i piórami ławki, alejki parkowe i ciągi spacerowe, a także stojące na parkingach samochody- narzekają mieszkańcy.

W tym roku miasto zdecydowało o zastosowaniu metody sokolniczej na odstraszenie ptaków. -Wyprowadzenie ptaków ze Skweru Niepodległości zostanie sfinansowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Zadanie realizowane będzie w dwóch etapach. Pierwszy dotyczący zdjęcia gniazd ptasich z koron drzew zakończono w miniony wtorek. Od 1 marca do 30 kwietnia przeprowadzone zostanie płoszenie ptaków z rodziny krukowatych z użyciem drapieżników. Przetarg na przeprowadzenie tej akcji wygrał Robert Puławski sokolnik ze Strykowa koło Łodzi. Akcja będzie kosztowała 48 tys zł. - Na realizację zadania urząd miasta posiada zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie - mówi Łukasz Kołodziej z UM.

Sokolnik przy pomocy wyszkolonych do tego celu ptaków drapieżnych prowadzić będzie w marcu i kwietniu systematyczne obloty Skweru Niepodległości wraz z przyległymi ulicami. Metody sokolnicze sprawdziły się już w wielu miastach Polski.

Zobaczcie, co o sobie mówią sami sokolnicy. Film udostępnił kanał Puławoaktywni

Z powodzeniem wyprowadzono gawrony z parku zdrojowego w Busku. Codziennie przez 6 tygodni, dwaj sokolnicy w czasie wzmożonej aktywności gawronów przed świtem i przed zmierzchem płoszyli ptaki. W pracy zastosowano dwa gatunki ptaków, różniące się strategiami żerowania. Jastrząb penetrował korony drzew, a sokół wędrowny i białozor operowali w przestrzeni ponad konarami. Akcję rozpoczęto jeszcze na początku sezonu lęgowego, co zniechęciło gawrony do założenia gniazda w buskim parku zdrojowym. Działania nie spowodowały zniszczenia siedlisk i eliminacji populacji gawrona, gdyż ptaki przeniosły się w inne miejsce. Sokolnicze sposoby płoszenia gawronów należą do grupy metod humanitarnych. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, co potwierdza brak gawronów w buskim parku zdrojowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto