Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławskie muzeum PTTK po remoncie. Wandale zniszczyli odnowioną elewację

Hanna Bednarzewska
Muzeum Regionalne Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego przy ul Czartoryskich w Puławach jest już gotowe do użytku po generalnym remoncie. Kiedy będzie otwarte na razie nie wiadomo, ale wandale już zdążyli zniszczyć świeżo odnowioną elewację.

Kilka dni temu na kremowej ścianie budynku od ulicy Waryńskiego pojawiły się rysunki wykonane czerwoną farbą w sprayu.
Sprawcy pozostają bezkarni. Przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, którego własnością jest obiekt, o zniszczeniach dowiedzieli się od nas.

- Nikt mnie o tym nie powiadomił. W Puławach pracuje zespół likwidacyjny, zajmujący się likwidacją puławskiego oddziału PTTK. Po przeprowadzeniu tej procedury zostanie powołany nowy oddział. Być może członkowie zespołu nie zauważyli napisów, bo przez kilka dni nie było ich w budynku. Skontaktuję się z zarządem majątkiem PTTK, który jest odpowiedzialny za wszystko, co związane z remontem - mówi Marian Hadaś z Zarządu Głównego PTTK w Warszawie.

Zgodnie z wieloletnią tradycją muzeum ma prezentować zbiory regionalne. Zaawansowane są także sprawy dotyczące otwarcia w Puławach Muzeum Polarnictwa. -Trudno mi powiedzieć kiedy obiekt będzie otwarty. Za 2-3 tygodnie będzie wiadomo co dalej z tą sprawą - mówi Hadaś.

Przez ostatnich kilkanaście lat zabytkowy obiekt puławskiego muzeum nie miał dobrej passy. W 2009 roku zarząd główny PTTK odzyskał swoją własność od miasta. Przez 3 pierwsze lat obiekt był zamknięty na głucho.

Wcześniej miasto, które łożyło na działalność muzeum, bezskutecznie próbowało pertraktować z PTTK w sprawie jego prowadzenia.

Strony nie doszły do porozumienia. PTTK przeprowadziło remont obiektu. - Dotychczasowe prace , które trwały od 2012 roku pochłonęły ponad 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z zarządu głównego PTTK w Warszawie. Został zrobiony nowy dach, nowa instalacja elektryczna, oraz centralne ogrzewanie sterowane komputerowo. Wymienione zostały również okna. W części muzealnej położone zostały tynki. Łazienki przeszły kapitalny remont. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych - mówią przedstawiciele PTTK.

Pozostało jeszcze trochę pracy, głównie związanej z uporządkowaniem terenu wokół budynku. Na remont czeka także brama wjazdowa i ogrodzenie. Konieczna jest także rekultywacja terenów wokół budynku.

Z tyłu budynku odkopana została stara droga techniczna ułożona z płyt. Była ona użytkowana prawdopodobnie w latach 70 tych kiedy obiekt był odbudowywany. Otoczenia ma także zostać zagospodarowane nową zielenią. Wysiłki PTTK wsparł wojewódzki konserwator zabytków z Lublina kwotą 65 tys. zł.

Zbiory puławskiego muzeum liczą około 5 tyś muzealiów z dziedziny: archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki. Zabytki etnograficzne pochodzące z przełomu XIX i XX wieku reprezentują kulturę ludową okolicznych wsi.

Jest tu ceramika z ośrodka garncarskiego w Baranowie, stroje ludowe z miejscowych ośrodków tkactwa w Żerdzi i Żyrzynie, przedmioty z wikliny, rzeźby. Dział historyczny to pamiątki pochodzące z Puław i regionu.

W czasach swojej świetności muzeum promowało miasto i region. Odwiedzany przez wycieczki obiekt tętnił życiem.
Muzealnicy zaangażowani kiedyś z działalność obiektu mają nadzieję, że wrócą dobre dla niego lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto