Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławskie atrakcje turystyczne. Czerwony szlak rowerowy. Zobacz zdjęcia z trasy

Hanna Bednarzewska
Czerwony szlak rowerowy to propozycja zwiedzania powiatu puławskiego dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu.

Mapkę trasy opracował Antoni Rękas były wieloletni dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach pod którego egidą takie rajdy są organizowane.

Dzięki pomocy Antoniego Rękasa prezentujemy także opis trasy.

Trasa czerwonego szlaku rowerowego charakteryzuje się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Prowadząc przez obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego przebiega przez najsilniej urzeźbiony teren lessowy w Europie.

W swej drugiej części wiedzie przez najbardziej malowniczy odcinek Małopolskiego Przełomu Wisły.

Trasa szlaku prowadzi w dużej mierze drogami gruntowymi i lessowymi, a nawet leśnymi ścieżkami, obfitując licznymi podjazdami i zjazdami.

Pokonanie całości szlaku wymaga większego wysiłku, umiejętności i dobrze przygotowanego roweru.

Wyjazd na szlak prowadzi z centrum Puław ulicą Partyzantów w kierunku Żyrzyna. Po przejechaniu wiaduktu kolejowego trasy Lublin-Warszawa przy ul. Grzegorzewskiej rozpoczyna się początek czerwonego
szlaku rowerowego.

Szlak kończy się u zbiegu ulic: Skowieszyńskiej i Kaznowskiego, skąd dalej ul. Gościńczyk możemy
dojechać do centrum miasta.

Ciekawe miejsca : Końskowola -Kościół parafialny pochodzący z 1624 r, Szpitalny kościół ś.w. Anny z 1613 r, budynek Ratusza z 1775r – obecnie odnowiony i przemianowany na miejscowe Centrum Kultury, Zespól folwarczny z XIX wieku, słynne plantacje róż i krzewów ozdobnych.

Skowieszyn

Wieś położona na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i jego strefy ochronnej. Posiada duże walory krajobrazowe i urozmaiconą rzeźbę terenu, oraz malownicze wąwozy lessowe o stromych ścianach.

Kolonia Zbędowice – Zbędowice- Parchatka

Cmentarz i pomnik upamiętniający barbarzyński mord dokonany na mieszkańcach Kolonii Zbędowice podczas okupacji hitlerowskiej. Pomnik poległych w 1945r żołnierzy AK i WiN w Lesie Stockim.

Obszar Kazimierskiego Parku Krajobrazowego o wyjątkowych walorach krajobrazowych, rzeźbie terenu. Tu mamy największe w Europie zagęszczenie wąwozów lessowych, oraz najbardziej malowniczy przełom Wisły.

Włostowice
Barokowy kościół św. Józefa wzniesiony w 1725 – 28
Cmentarz będący jedną z najstarszych polskich nekropolii z kwaterami rzymsko – katolickimi, prawosławnymi i ewangelicko – augsburskimi.

Przebieg szlaku

Z centrum Puław wyjeżdżamy ulicą Partyzantów w kierunku Żyrzyna.

Po przejechaniu pod wiaduktem trasy kolejowej Lublin – Warszawa, skręcamy w pierwszą uliczkę w prawo.

Przejeżdżamy wzdłuż ogrodzenia obok Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego i wjeżdżamy w las. Leśnymi drogami jedziemy około trzech kilometrów, zgodnie z oznaczeniem szlaku.

Las opuszczamy na rogatkach Rud - / przedmieścia Końskowoli / - przez które jedziemy asfaltową droga, przez około 1.5 km. Po dojechaniu do trasy Puławy – Lublin skręcamy w kierunku Lublina.

Po przejechaniu kilkuset metrów wjeżdżamy do centrum Końskowoli. W Końskowoli na skrzyżowaniu - przed XVI wiecznym kościołem parafialnym - skręcamy w prawo.

Jadąc asfaltową drogą w kierunku Skowieszyna przjeżdżamy trasę kolejową Lublin – Warszawa. Przez Skowieszyn jedziemy drogą asfaltową aż do miejsca, gdzie po lewej stronie drogi stoi kościół. Przed kościołem droga asfaltowa skręca w prawo, a my kierujemy się prosto i wjeżdżamy w drogę polną prowadzącą pod górę.

Droga dość stromym wąwozem - o wysokich pionowych ścianach - prowadzi nas na wysoczyznę. Po wjechaniu lub wejściu na wierzchowinę skręcamy w prawo i dalej jedziemy polną drogą w kierunku południowo – wschodnim.

Przez cały czas towarzyszy nam mocno urozmaicony krajobraz Płaskowyżu Nałęczowskiego.

Na całym czterokilometrowym odcinku możemy podziwiać liczne wąwozy i jary.

Po dojechaniu do wsi Pożóg Kolonia za jej pierwszymi domostwami skręcamy w prawo, wjeżdżając w kolejny wąwóz prowadzący w dół w stronę wsi Zażuk. Za jeziorkiem po prawej stronie drogi skręcamy w prawo i ... wjeżdżamy kolejnym wąwozem w górę.

Dalej kierując się w prawo - wzdłuż granicy lasu - jedziemy cały czas polną drogą w kierunku północno – zachodnim.

Po przejechaniu około 1.5 kilometra na rozstaju dróg, niedaleko miejscowości Las Stocki mijamy pomnik poświęcony poległym w maju 1945 roku żołnierzom AK i W i N.

Przed pomnikiem skręcamy w prawo i po przejechaniu około jednego kilometra dojeżdżamy do wsi Kolonia Zbędowice, gdzie po prawej stronie gościńca stoi pomnik ,, Krwawej Środy – 1942r”.

Przed pomnikiem skręcamy w lewo i jedziemy dalej szerokim gościńcem w stronę wsi Zbędowice.

Przed dojechaniem do pierwszych zabudowań skręcamy w prawo i asfaltową szosą prowadzącą przepięknym wąwozem zjeżdżamy w stronę Parchatki.

W Parchatce dojeżdżamy do trasy Kazimierz Dolny – Puławy i jedziemy w stronę Puław.

Jadąc przez Parchatkę napotykamy na uprawy chmielu. Kilkadziesiąt metrów za tablicą oznaczającą wjazd do Puław skręcamy w prawo, w żużlową ulicę Sybiraków, która doprowadza nas do Górek Parchackich.

Za zabudowaniami , przejeżdżamy na lewą stronę rowu melioracyjnego, aby kilkadziesiąt metrów dalej skręcić w lewo.

Od tej pory aż do końca wycieczki, oznakowaniu szlaku rowerowego towarzyszyć będzie oznakowanie pieszego czarnego szlaku.

Do pokonania pozostaje nam wyjątkowo malowniczy i trudny odcinek trasy. Jadąc głębokim wąwozem o stromych ścianach osoby o słabszym przygotowaniu kondycyjnym i technicznym będą musiały pokonać ten odcinek piechotą.

Wąską ścieżka wjeżdżamy, a raczej wchodzimy na okazałą wierzchowinę, którą jedziemy kilkaset metrów. Po drodze mijamy dwa przesmyki między wąwozami, a także kapliczkę wzniesiona dla uczczenia pontyfikatu Jana Pawła II.

Wierzchowinę opuszczamy zjeżdżając lessowym wąwozem. Na dole skręcamy w prawo, a następnie po przejechaniu około 200 metrów – w lewo aby kolejnym wąwozem wjechać na przeciwległe wzniesienie.

Będąc na górze wjeżdżamy do lasu i mamy do pokonania blisko 800 metrowy odcinek biegnący pod górę.
Pokonując ten odcinek trasy zalecamy posługiwanie się oznakowaniem – na drzewach – czarnego szlaku pieszego, który prowadzi tą sama drogą.

Opuszczamy las drogą gruntową prowadzącą przez łąki i pola. Po drodze mijamy ujęcia wody pitnej dla Puław.
Początkowo drogą polną, a następnie ulicą Ceglaną pomiędzy pojawiającymi się coraz częściej zabudowaniami dojeżdżamy do Puław.

Szlak kończy się u zbiegu ulic: Skowieszyńskiej i Kaznowskiego, a my jadąc dalej prosto ul.Gościńczyk wjeżdżamy do centrum miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto