Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławski Park Naukowo-Technologiczny oddzielną spółką? Radni są na tak

Hanna Bednarzewska
Część  produkcyjna laboratorium tworzyw biodegradowalnych działających w Parku
Część produkcyjna laboratorium tworzyw biodegradowalnych działających w Parku Hanna Bednarzewska
Radni podjęli uchwałę intencyjną dotycząca przekształcenia Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w oddzielną spółkę miejską.

Nowa spółka ma rozpocząć działalność od kwietnia. Nowy podmiot będzie miał możliwości aplikowania o środki zewnętrzne, a przez to większe możliwości na rozwój.

Obecnie PPNT jest częścią spółki Nieruchomości Puławskie. Utworzenie odrębnej spółki to także większe możliwości dla strategicznych partnerów działających obecnie w PPNT- Instytutu Nowych Syntez chemicznych i Grupy Azoty Zakłady Azotowe Puławy. INSCh współpracuje z PPNT od początku jego istnienia. Jest tu głównym partnerem naukowym i strategicznym.

Nowy inwestor w Puławskim Parku Naukowo-Technlogicznym

- Mamy w parku wiele przedsięwzięć naukowych z potencjałem wdrożeniowym dlatego chcemy korzystać z możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych aby rozwijać działania -mówi profesor Janusz Igras z INSCh.

Usamodzielnienia PPNT ułatwi ten proces. Spółka będzie mogła występować jako osobny podmiot w wielu funduszach między innymi z Regionalnego Programu Operacyjnego dystrybuowanych przez marszałka województwa lubelskiego. Nowa perspektywa to nowe możliwości i wyzwania dla INSCh względem projektów, które byłyby prowadzone w PPNT.

Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Młodzi chcą być aktywni w biznesie

- Chcemy w Puławach stworzyć Centrum Agro, gdzie prowadzone byłyby sprawy naukowe i kształcenie - studia podyplomowe, ale też rozwijać Centrum Kompetencji Puławy, które zostało powołane pięć lat temu przy Grupie Azoty Zakłady Azotowe Puławy. Mamy pomysły i możliwości rozwoju. Będziemy partnerem łączącym biznes, naukę i kształcenie- mówi Igras.

W oparciu o wydział zamiejscowy UMCS w Puławach rozwija się szkolnictwo wyższe. Obecnie działa wydział chemii praktycznej, ale rozwijane mają być kierunki związane z agrotechniką i agrochemią.

Na jak duże pieniądze liczy INSch za pośrednictwem PPNT? -Trudno na razie określić konkretny budżet, ale staralibyśmy się o środki, które byłyby wydane na przedsięwzięcia naukowo-biznesowo -wdrożeniowe. Z szacunków wynika, że to kwota kilkudziesięciu milionów złotych możliwa do pozyskania w ciągu 1-1,5 roku- mówi Igras.

Dotychczas w PPNT instytut uruchomił laboratoria tworzyw biodegradowalnych, związków bioaktywnych. W nowej perspektywie chce także wejść w obszar związany z kosmetykami. Istnieje możliwość powiązania badań medycznych nad ekstraktami produkowanymi przez INSCh, które mają służyć w walce z nowotworami skóry.

Ze współpracy z PPNT Korzysta także Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy, która oprócz wspólnych projektów organizuje w parku konferencje, warsztaty i debaty. Przedstawiciele Azotów również liczą że przekształcenie parku w osobną spółkę pomoże im we współpracy.

- Przekształcenie PPNT w osobną spółkę to precyzyjne określenie kompetencji właścicielskich, zarządczych i wyraźnie odróżnienie jednych od drugich. Nowa formuła da także czystość reguł gry, podział odpowiedzialności i kompetencji. Chodzi o rozmowy z zarządem , który podejmuje zobowiązania w swoim imieniu i jest precyzyjnie rozliczany ze swojej pracy przez organy właścicielskie. Czystość reguł gry w biznesie jest bardzo ważna bo pozwala budować wspólne projekty - uważa Zenon Pokojski, wiceprezes zarządu puławskich Azotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto