Przyznajemy świadczenia, pomagamy wyjść z trudnych sytuacji. Rozmowa z dyrektor MOPS

Hanna BednarzewskaZaktualizowano 
Z Beatą Wagner, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach rozmawia Hanna Bednarzewska.

Puławski MOPS to instytucja, która była w centrum uwagi prezydenta Pawła Maja już jako radnego. Zwracał m.in. uwagę na poczucie niesprawiedliwości społecznej. Teraz będąc prezydentem określił swoje oczekiwania względem placówki. Czy coś się zmieni w funkcjonowaniu tej instytucji?

MOPS jest urzędem pracującym na podstawie wielu ustaw, które nie są do końca zrozumiałe przez społeczeństwo i być może to powoduje poczucie niesprawiedliwości. Często wynika ono z niewiedzy w jaki sposób na podstawie przepisów ustaw są dzielone środki finansowej. Dlatego chciałabym poprawić komunikację z lokalną społecznością i osobami, które będą korzystały ze wsparcia ośrodka. W tym celu obecnie pracujemy nad przygotowaniem nowej strony internetowej placówki.

Jaką ofertę ma w tym roku MOPS dla swoich podopiecznych?

W 2018 r. podpisaliśmy umowę z urzędem marszałkowskim na realizację trzech projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie usług społecznych i zdrowotnych. Dwa z tych projektów skierowane są bezpośrednio do osób starszych. W rezultacie pierwszego na terenie Puław utworzony zostanie Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych. Placówka z 30 miejscami będzie działała pięć dni w tygodniu po osiem godzin. Będą w niej zapewnione posiłki, usługi rehabilitacyjne, terapia zajęciowa, a także wsparcie opiekunów. W ofercie będą też wycieczki i wyjścia do kina. Drugi z tych projektów, czyli „Aktywni puławscy seniorzy” zakłada utworzenie Klubu Seniora, który będzie działał w budynku przy ulicy Kołłątaja dwa razy w tygodniu po cztery godziny. W ofercie będzie wiele form aktywności dla osób starszych: od wspólnego spędzania czasu po wycieczki, wyjścia do kina czy szkolenia w zakresie umiejętności korzystania z komputera. Trzeci z projektów zakłada stworzenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Osób w Kryzysie i Doznających Przemocy. Całodobowy telefon zaufania będzie prowadzony przez naszego partnera, którym jest Puławskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego. Oferowane też będzie wsparcie psychologa dziecięcego i wsparcie psychoterapeutyczne. Poza tym będą realizowane szkolenia, warsztaty i grupy wsparcia dla osób doświadczających przemocy czy potrzebujących podniesienia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych. Dodatkowo pozyskaliśmy środki z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu w zakresie włączenia społecznego. Od września 2019r. realizowany będzie także projekt na rzecz osób bezrobotnych ze szkoleniami zawodowymi, szkoleniami podnoszącymi kompetencje społeczne i umiejętności odnalezienia się na rynku pracy. Od kwietnia realizujemy również projekt osłonowy „Szansa zmianą” współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Projekt poszerza ofertę pomocową miasta dla osób uwikłanych w przemoc oraz poszerza ofertę szkoleniową dla pracowników służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W MOPS jak w soczewce skupiają się problemy społeczne. Jakiego rodzaju są to problemy?

Pomoc społeczna to nie tylko wsparcie finansowe dla osób ubogich. Ubóstwo to sytuacja, w której - zgodnie z ustawą - rodzina bądź osoba samotnie gospodarująca posiada, środki niższe od kryterium dochodowego tj. 701 złotych dla osoby samotnie gospodarującej i 528zł dla osoby w rodzinie. W ustawie o pomocy społecznej są też zdefiniowane inne dysfunkcje: niepełnosprawność, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo wychowawczych, uzależnienia, bezdomność. W każdym przypadku przyznawania świadczeń finansowych obowiązuje ustawowe kryterium dochodowe. W naszym ośrodku funkcjonuje Dział Świadczeń Rodzinnych, gdzie wypłacane są dla mieszkańców m.in. zasiłki rodzinne z dodatkami, świadczenie wychowawcze czyli 500+, świadczenia z funduszu alimentacyjnego oraz świadczenia opiekuńcze. Pracownicy ośrodka nie pracują tylko w kontekście przyznawania świadczeń finansowych, za tym idą dodatkowe działania na rzecz rodzin czy osób. Jest to szeroko rozumiana praca socjalna, działania pomagające osiągnąć samodzielność i wyjście z trudnej sytuacji życiowej przy udziale pracowników ośrodka. Osobom niewydolnym wychowawczo oferujemy wsparcie asystenta rodziny, który pomaga rodzinom stworzyć właściwe środowisko wychowawcze dla dzieci, prowadzimy Placówkę Wsparcia Dziennego „ Aktywatorium” dla dzieci. W pracy socjalnej z uzależnionymi motywujemy do podjęcia leczenia odwykowego i dostarczamy informacji na temat możliwości podjęcia działań w tym zakresie. Pracownicy socjalni współpracują z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy urzędzie miasta. Tam kierowane są wnioski o wszczęcie postępowania w przedmiocie uzależniania. Pracownicy socjalni ponadto zaangażowani są w procedurę „Niebieskiej karty”, której założeniem jest monitorowanie sytuacji rodzin dotkniętych przemocą. Podejmują również działania interwencyjne.

Ilu podopiecznych wspiera MOPS w Puławach?

Ze świadczeń na podstawie ustawy o pomocy społecznej korzystało w 2018r. 1182 rodzin, w których jest 2371 osób. 1661 osobom przyznano decyzję o świadczeniach finansowych. Ze świadczenia wychowawczego korzystało 3156 rodzin.W ramach świadczeń rodziny korzystały m.in. z zasiłków rodzinnych - 1585 , zasiłku pielęgnacyjnego - 1836 osób, a ze świadczenia pielęgnacyjnego - 256 rodzin .

polecane: FLESZ: Smartfony zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3