Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsi ozdrowieńcy zaczynają rehabilitację pocovidową w Nałęczowie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Na razie w jedenastu placówkach na Lubelszczyźnie pacjenci po przebytym COVID-19 mogą skorzystać z rehabilitacji pocovidowej w formie stacjonarnej
Na razie w jedenastu placówkach na Lubelszczyźnie pacjenci po przebytym COVID-19 mogą skorzystać z rehabilitacji pocovidowej w formie stacjonarnej Jacek Babicz / Polskapresse
Na razie w jedenastu placówkach na Lubelszczyźnie pacjenci po przebytym COVID-19 mogą skorzystać z rehabilitacji pocovidowej w formie stacjonarnej. Dotychczas w naszym regionie ponad sto tysięcy osób przechorowało koronawirusa.

- Już w środę ma przyjechać do nas dwóch pierwszych ozdrowieńców. Czekamy na kolejne zgłoszenia pacjentów. Myślę, że w ciągu miesiąca jesteśmy w stanie przyjąć około 50 osób, które będą wymagać rehabilitacji pocovidowej. Turnus może trwać do 6 tygodni - mówi Jerzy Wawerek, dyrektor Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Lublinie.

Jest lista pierwszych placówek medycznych z Lubelszczyzny, które będą bezpłatnie oferować program rehabilitacji stacjonarnej - w uzdrowiskach i szpitalach. W wykazie znajduje się na razie jedenaście placówek, wśród nich: Uzdrowisko Nałęczów, SPSK4, Instytut Medycyny Wsi, szpitale w Łęcznej czy Radzyniu Podlaskim oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Do programu będzie można dołączyć w ciągu roku od zakończenia leczenia związanego z COVID-19. Ozdrowieńcy mogą liczyć na od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji. W tym czasie skorzystają z minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Wśród nich m.in. kinezyterapia (w tym ćwiczenia oddechowe, trening wytrzymałościowy) inhalacje indywidualne, balneoterapia, hydroterapia, fizykoterapia.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. To on podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualnej morfologii, OB, CRP (białko ostrej fazy) oraz EKG wykonanym po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.

Koszty rehabilitacji pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Stawka za osobodzień wynosi prawie 200 zł. Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, na dniach mamy się dowiedzieć, jak będzie wyglądała rehabilitacja pocovidowa w systemie ambulatoryjnym i domowym. W tym tygodniu ma ukazać się zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie.

- Co najmniej jedna trzecia pacjentów po zakażeniu koronawirusem ma jakiekolwiek powikłania. Czasem chodzi o pojedyncze objawy lub układy. Najczęściej pojawiają się problemy z układem oddechowym, zmniejszona wydolność ogólna organizmu, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne albo luki w pamięci czyli tzw. mgła covidowa. Dlatego szczególnie u ludzi starszych, u których mięśnie są drugą - po sercu - pompą, która napędza krew do głowy i powoduje jasność umysłu, taka rehabilitacja pocovidowa jest niezbędna - tłumaczy prof. Piotr Majcher, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.

Od początku pandemii w naszym regionie zakażenie koronawirusem przeszło już ponad 100 tys. osób. Z czego blisko 4 tys. pacjentów zmarło. We wtorek przybyło 587 nowych zakażeń, aż 41 osób przegrało walkę z Covidem. Zajętych jest ok. 70 proc. łóżek covidowych w szpitalach na Lubelszczyźnie. W szpitalu tymczasowym w Targach Lublin przebywa obecnie około stu pacjentów na 160 dostępnych miejsc. Dotychczas w naszym regionie wykonano blisko pół miliona szczepień, z czego 136 tys. osób otrzymało dwie dawki.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto