Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne i odważne policjantki. Oto kobiety, które czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Zobacz zdjęcia

Katarzyna Puczyńska
Służba w policji wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. To zawód, który trzeba kochać - mówią policjantki garnizonu lubelskiego.

W woj. lubelskim służbę pełni 771 funkcjonariuszek, w tym 128 to oficerowie, 246 w korpusie aspirantów, 299 wśród podoficerów, a 98 w korpusie szeregowych. Najwięcej policjantek, bo aż 428 jest w służbie prewencyjnej, 286 w kryminalnej, a 53 to policjantki służby wspomagającej.

- Każdego dnia policjantki patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej - podkreśla podinsp. Renata Laszczka-Rusek Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę powołania Policji Kobiecej.

Komendant Główny Policji Państwowej w 1925 roku wydał rozkaz o jej utworzeniu. Na jej czele stanęła asp. Stanisława Filipina Paleolog, która kierowała brygadą sanitarno-obyczajową.

Kilka lat później Stanisława Filipina Paleolog ukończyła kurs oficerski w Szkole Oficerów Policji Państwowej w Warszawie i została wówczas pierwszą kobietą - oficerem Policji w Polsce ( zobacz zdjęcia archiwalne w galerii).

- Wstąpienie w szeregi kobiecej policji nie było łatwe, służba była uważana za misję, która wymagała wielu poświęceń i wyrzeczeń. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna lub wdowa. Obowiązkiem było posiadanie nienagannej opinii oraz odpowiedniego wzrostu rzędu minimum 164 cm. Wymagania wiekowe również były istotne, do służby przyjmowano bowiem kandydatki w przedziale wiekowym 25 – 45 lat. Przyszła policjantka musiała być absolwentką co najmniej szkoły średniej. Wstępując w szeregi policji, kobieta zobowiązywała się do zrezygnowania z zamążpójścia w ciągu najbliższych 10 lat rozwijać - opisuje podinsp. Renata Laszczka-Rusek.

Obecnie widok kobiety w mundurze nikogo już nie dziwi. W całej polskiej policji jest blisko 15 tysięcy policjantek, zajmujących stanowiska wykonawcze i kierownicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto