Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odmrażanie pracy puławskiego szpitala. Placówka rekomenduje porody u siebie. Zobacz zdjęcia

Hanna Bednarzewska
„Czerwiec miesiącem dziecka w puławskim szpitalu” – to myśl przewodnia, która towarzyszy nowej inicjatywie, realizowanej przez Starostwo Powiatowe w Puławach przy współpracy Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej.

-Akcja rozpoczęła się dzisiaj w Międzynarodowym Dniu Dziecka i ma na celu zwrócenie uwagi przyszłych mam na doskonałe warunki opieki, jakie zapewnia oddział położniczy i noworodkowy powiatowego szpitala, który od 1 czerwca br. zaczyna powracać do normalnego funkcjonowania. Od dwóch miesięcy był to szpital zakaźny dedykowany tylko chorym na Covid 19. Akcja ma też rozwiać obawy pacjentek dotyczące zakażenia- mówi Piotr Rybak dyrektor puławskiego SPZOZ.

–W puławskim szpitalu urodziłam wcześniej dwójkę starszych dzieci. To było jeszcze przed remontem oddziału położniczo- ginekologicznego. Tu jest wspaniały personel, dlatego mimo pandemii zdecydowałam się na poród w Puławach. Szpital jest przyjazny dla matki i dziecka. Polecam porody w Puławach. Nie mam obaw związanych z zakażeniem koronawirusem. Szpital przestrzega standardów związanych z bezpieczeństwem. Wyprawka dla malucha jest dobrym pomysłem na promocję szpitala i powiatu- mówi Pani Lilia, która dzisiaj nad ranem urodziła synka Jasia.

-Dla noworodków, które przyjdą na świat w czerwcu br. w naszym szpitalu, przygotowaliśmy specjalne wyprawki – kocyki, zabawki, oraz kosmetyki dla niemowląt, które z pewnością przydadzą się w pierwszych miesiącach życia maluszków. Liczymy, że dzięki naszej akcji liczba porodów, która spadła w skutek przekształcenia SPZOZ w placówkę jednoimienną, będzie się sukcesywnie zwiększać- mówi Danuta Smaga starosta powiatu puławskiego.

Szpital stara się pomagać pacjentkom, które chcą rodzić w puławskim szpitalu.

-Chcemy aby warunki pobytu i opieka w szpitalu były jak najlepsze. Dotychczas placówka była szpitalem jednoimiennym, który mógł przyjmować pacjentki zakażone koronawirusem. Na szczęście żadna z pacjentek zakażonych nie rodziła w naszym oddziale. Pacjentki podejrzane o zarażenie rodziły na bloku operacyjnym. Wyniki wszystkich tych pacjentek były ujemne- mówi dyrektor Rybak.

Mimo trudnego czasu jaki musiał przetrwać szpital jako placówka jednoimienna, cały czas odbywały się tu porody.

-Zapraszam pacjentki na nasz oddział, mamy doskonałe warunki lokalowe. Sale są jedno i dwuosobowe z węzłami sanitarnymi. Personel oddziału jest świetnie wyszkolony. Oddział posiada II stopień referencji w związku z czym może leczyć nawet chore wcześniaki. Dysponujemy sprzętem takim jaki mają lubelskie kliniki, ale warunki mamy dużo lepsze- rekomenduje doktor Sławomir Wątroba kierownik oddziału neonatologii.

-W marcu w puławskim szpitalu odbyło się około 30 porodów. W ciągu 10 tygodni funkcjonowania placówki jako szpital jednoimienny zakaźny w puławskim szpitalu urodziło się 65 dzieci. Wszystkie dzieci i matki są zdrowe- mówi Tomasz Janczarek kierownik oddziału położniczo ginekologicznego.

Od dziś puławski szpital przestaje pełnić funkcję szpitala jednoimiennego, ale procedury ochronne i epidemiologiczne nadal będą stosowane.

Od 1 czerwca szpital zakaźny w Puławach dedykowany pacjentom chorym na Covid 19 zmniejsza liczbę łóżek zakaźnych z 300 do 153.

Utrzymane zostanie 14 łóżek do intensywnej terapii i 8 stanowisk do dializoterapii.

Odmrażanie pracy puławskiego szpitala będzie następowało powoli.

Szpitalny Oddział Ratunkowy zacznie przyjmować pacjentów jutro.

Karetki pogotowia będą przyjmowane od 6 czerwca.

Od 1 czerwca przyjmowani są pacjenci planowi umówieni.

W ostatnim tygodniu maja swoją pracę rozpoczęły już oddziały: urologiczny, okulistyczny, ortopedyczny, chirurgiczny, kardiologiczny.

Przy oddziale noworodkowym istnieje poradnia patologii i oceny rozwoju noworodka, oraz problemów laktacyjnych.

Podczas funkcjonowania szpitala jako jednoimienny poradnia nie funkcjonowała. Od jutra wznawia działalność.

-Dziś uruchamiana jest większość oddziałów, aby pomagały pacjentom z powiatu puławskiego i sąsiednich. Zmieni się tryb przyjmowania pacjentów. Mamy mniej łóżek dlatego prosimy, aby pacjenci umawiali się z szefami oddziałów na termin przyjęcia. Będziemy chcieli, aby pacjenci przeszli przez ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i zgłosili się z przygotowanymi badaniami- mówi dyrektor Rybak.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto