Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe wąwozy w Kazimierzu Dolnym: Korzeniowy Dół i Wąwóz Śmierci. Zobacz zdjęcia

PW
Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym
Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym PW
Krajobraz Kazimierza Dolnego to nie tylko Wisła, góra Trzech Krzyży czy urokliwy rynek. Nieodłącznym elementem tego miasta są liczne wąwozy lessowe, które przyciągają turystów o każdej porze roku. My postanowiliśmy odwiedzić i uwiecznić na zdjęciach dwa z nich - wąwóz Korzeniowy Dół oraz Głęboczyznę (tzw. Wąwóz Śmierci). Zobaczcie w galerii!

Korzeniowy Dół przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy z kazimierskich wąwozów. Swoją nazwę zawdzięcza widocznym korzeniom rosnących w nim drzew, które oplatają jego lessowe ściany. Tworzy to niezwykłą, niemal bajkową scenerię. Długość tego popularnego wąwozu to około 0,5 km, a trasa biegnie lekko pod górę. Wysokość lessowych ścian wąwozu obejmuje kilka metrów.

Korzeniowy Dół przyciąga do siebie turystów o każdej porze roku. Trzeba jednak przyznać, że szczególnie urokliwie prezentuje się w słoneczne wiosenne dni, kiedy korony rosnących w nim drzew tworzą zieloną kopułę nad głowami zwiedzających.

Zobacz, czym przyciągają wąwozy w Kazimierzu Dolnym. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Korzeniowy Dół jest oddalony od kazimierskiego rynku o około 2 km. Wejście do niego znajduje się tuż przy kawiarni Przystanek Korzeniowa. Ulicę dalej, po przeciwnej stronie drogi znajduje się niestrzeżony parking dla samochodów (cena: 5 zł/h lub 15 zł/dzień). Wąwóz ten jest własnością gminy Kazimierz Dolny.

Głęboczyzna - kazimierski Wąwóz Śmierci

Drugim z kazimierskich wąwozów, jaki odwiedziliśmy jest Głęboczyzna - szerzej znana pod potoczną nazwą Wąwozu Śmierci. To właśnie w ten sposób nazywają go głównie starsi mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Popularna nazwa związana jest z położeniem tego wąwozu - najłatwiej dotrzeć do niego idąc ulicą Cmentarną; położony jest na południe od centrum miasta, tuż przy cmentarzu. Z kolei jego oficjalne nazewnictwo wbrew pozorom nie pochodzi od dużej głębokości, a od nazwiska dawnego właściciela tych gruntów - Głęboczyńskiego.

Charakterystycznym elementem tego wąwozu jest górujący nad jego obszarem kamienny most arkadowy, powstały według projektu Karola Sicińskiego. Głęboczyzna liczy sobie kilkaset metrów długości, a biegnąca przez nią główna trasa jest wyrównana, dzięki czemu nie powinna sprawiać większych trudności turystom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto