Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nałęczów: zawodniczki z całego świata powalczą o tytuł mistrzyni świata w lotach balonem (ZDJĘCIA)

Paweł Żurek
Kolejne duże zawody w lotach balonami będą organizowane w Nałęczowie. W tym miesiącu na konferencji w Majorce Światowa Organizacja Lotnicza IAF ogłosiła, że to na Lubelszczyźnie w 2018 roku odbędą się Mistrzostwa Świata w lotach balonem kobiet. – To dla nas ogromna szansa – mówią władze miasta.

Mistrzostwa świata w lotach balonami kobiet po raz pierwszy odbyły się w 2014 roku. Ich gospodarzem było wtedy Leszno, a w tym roku konkurs jest organizowany w Wilnie. Choć do Nałęczowa żeńskie ekipy balonowe z całego świata przyjadą po raz pierwszy, to w mieście zawody w lotach są rozgrywane już niemal od dekady. Pierwsze konkursy balonowe zorganizowało Uzdrowisko Nałęczów, we współpracy z lubelskim Aeroklubem:

- Pomysł narodził się 10 lat temu. Organizacja takich zawodów stanowiła duże obciążenie, zwłaszcza, że robiliśmy to za swoje środki. Przyjeżdżały tu niewielkie grupy zapaleńców: 10-15 balonów. Dopiero z czasem zaczęła pomagać nam Skrzydlata Polska, włączył się Urząd Miasta, a później chociażby Spółdzielnia Mleczarska w Rykach czy Urząd Wojewódzki. Idea zorganizowania tu mistrzostw świata powstała w zeszłym roku. To wspólne dzieło uzdrowiska, aeroklubu i Skrzydlatej Polski – nie ukrywa dr. Tomasz Kwiatkowski, dyrektor zarządzający Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów”.

W Nałęczowie co roku odbywają się Międzynarodowe zawody o Puchar Spa Nałęczów. Miasto pięć razy organizowało też Mistrzostwa Polski w lotach balonem. Na ten rok przewidziano zawody, w których o ten tytuł będą ubiegały się tylko i wyłącznie kobiety:

- Tutaj loty balonowe to codzienność. Miasto dysponuje znakomitą bazą hotelową i rekreacyjną dla uczestników. Dodatkowo, unikalny w skali europejskiej klimat Nałęczowa buduje całą tą atmosferę, dzięki czemu ściągamy do siebie załogi z całego świata. Rokrocznie gościmy przedstawicieli sportów balonowych z całego świata: z Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych czy Azji – zachwalał miasto Artur Rumiński, zastępca burmistrza Nałęczów.

Jak wyjaśnia dr. Tomasz Kwiatkowski, organizowanie w Nałęczowie imprezy na poziomie międzynarodowym nie byłoby możliwe, gdyby wcześniej nie wysiłek, który włożyli w organizację poprzednich tego typu zawodów: - Choć ten sport można u nas uprawiać od niedawna, widzimy, że coraz więcej kobiet zaczyna latać. Organizowanie zawodów nie byłoby możliwe bez współpracy z Aeroklubem i sponsorami, w tym Skrzydlatą Polską. Co roku przyjeżdża do nas 40 załóg , co generuje olbrzymie koszty. 200 – 300 tysięcy złotych zapłacimy za samo paliwo – tłumaczy dr. Kwiatkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto