Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Puławy: przybędzie wiele hektarów nowego lasu

HB
HB
Zbigniew Hałaczkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy: - Jesteśmy dumni, że nasze lasy upodobał sobie głuszec

Wiosna to czas sadzenia młodych drzewek. Ile hektarów lasu przybędzie w puławskim nadleśnictwie?

Ponad 100 hektarów lasu przybędzie w ramach odnawiania po zupełnym i częściowym wyrębie drzew. Skarb Państwa, który reprezentujemy, przejmuje także grunty od innych właścicieli. To kilkaset małych działek o powierzchni kilkudziesięciu hektarów. Przy sadzeniu lasu korzystamy z oferty Zakładów Usług Leśnych. W ramach odnowy lasów posadzone zostaną: sosny, dęby, a sporadycznie lipy i buki.

Z jakimi problemami boryka się Nadleśnictwo Puławy?

Dużym problemem są szkodniki. W lasach pojawił się kronik ostrozębny, który atakuje młode sosny. Z powodu szkód, jakie poczynił, w puławskim nadleśnictwie usunięto około 1000 metrów sześciennych drewna. Drzewom szkodzi także susza. Tam, gdzie wody gruntowe się obniżyły, z powodu suszy będą chorowały świerki. Plagą na terenie nadleśnictwa są pędraki chrabąszczy. Przy stwierdzeniu dużego zagrożenia tak prowadzimy nasadzenia, aby ominąć ich cykl rozwojowy. Problemem są też kradzieże drzew. O tych przypadkach powiadamiamy policję i prokuraturę, jednak wykrywalność sprawców jest mała. Niestety, podstawowym szkodnikiem jest człowiek.

Apelujemy więc, aby ludzie rozważniej korzystali z dobra, jakim jest natura i nie zaśmiecali terenów leśnych. Wyrzucony plastik nie tylko brzydko wygląda, ale rozkłada się około 300 lat. Organizujemy akcje sprzątania z lasu śmieci pozostawionych przez ludzi. Wynajmujemy do sprzątania ZUL. Na terenie nadleśnictwa jest ogromne przegęszczenie łosi, które potrafią wyrządzić ogromne szkody.

Obowiązujący memoriał, związany z ich ochroną, jest według mnie nie do końca szczęśliwy. Tę zwierzynę należałoby zredukować.

Jakie plany ma Nadleśnictwo Puławy na najbliższe lata?

Co 10 lat przygotowywane są plany urządzania lasu, zatwierdzane przez ministerstwo środowiska. To jest dokument, na podstawie którego dokonywane są wszystkie czynności w lesie. Obecnie mamy 9. rok urządzania lasów i musimy się rozliczyć z planu. W najbliższym czasie będziemy modernizować budynek Nadleśnictwa Puławy. Zyska on nowoczesny system ogrzewania. Obecnie kotłownia, z której korzysta budynek administracji nadleśnictwa, jest umieszczona w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Po modernizacji, budynek nadleśnictwa zyska samodzielny system ogrzewania. Inwestujemy też w drogi pożarowe w lesie. Obecnie je utrzymujemy, ale w ubiegłym roku oddane zostały trzy takie trakty. Poszerzanie drogi w ramach budowy II etapu obwodnicy Puław i drogi S 17 z Lublina do Warszawy wiąże się z wylesieniem w każdym przypadku około 30 ha lasu.

Jaką ofertę ma nadleśnictwo dla turystów i czym może się pochwalić?

Ciekawostką przyrodniczą są rezerwaty istniejące na naszym terenie: rezerwat biocenotyczny, Piskory w gminie Żyrzyn i rezerwat faunistyczny Czapliniec koło Gołębia - ustanowiony w celu ochrony kolonii lęgowej czapli siwej. Rezerwat Piskory został utworzony w 1998 roku. Z rzadszych roślin występują tu: bagno zwyczajne, pajęcznica gałęzista i pływacz zwyczajny. Najwyższe wartości przyrodnicze skupiają się w samym jeziorze, będącym jedną z najcenniejszych ostoi ptactwa wodno-błotnego w całej Lubelszczyźnie. Spotkać tu można: bąka, bielika, orlika krzykliwego, zielonkę, rybitwę białoskrzydłą. Lęgi wywodzą tu także żurawie i gęsi gęgawe, a w pobliskich olsach - puchacz. Występująca tu populacja perkoza zausznika jest najliczniejsza na Lubelszczyźnie i należy do najliczniejszych w kraju. Jesteśmy dumni, że nasze lasy upodobał sobie głuszec. Widać, że to środowisko bardzo mu odpowiada. W naszych lasach żyje on w stanie wolnym. W innych ośrodkach jest hodowany sztucznie w wolierach. Chętnie gościmy osoby, które kochają las i w nim odpoczywają. Jest grupa osób, która prosi o wytyczenie na terenie nadleśnictwa ścieżek do biegania. Wspólnie z nimi wyznaczymy takie trasy, które zostaną oznakowane. Szukamy sojuszników lasu, dlatego prowadzimy edukację wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Organizujemy prelekcje i wycieczki po terenach nadleśnictwa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto