Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na maj 2013

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny fot. Seweryn Kuter
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym obchodzi w roku 2013 jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji podsumowujemy pół wieku działalności, ale równocześnie patrzymy w przyszłość. Wprowadziliśmy już nowe logo, a od 1 maja otwieramy wszystkie oddziały również w poniedziałki. Zapraszamy!

– Podczas długiego majowego weekendu zapraszamy do położonego 16 km od Kazimierza Dolnego Grodziska Żmijowiska (GPS: szer. N 51° 13’ 5,60’’ dł. E 21° 53’ 56,28’’). W dniach od 01 do 05 maja, w godz. 10:00-16:00 w oddziale Grodzisko Żmijowiska będzie można spotkać muzealników archeologów, którzy chętnie udzielą niezbędnych informacji na temat ponad 1000-letnich dziejów tego miejsca oraz funkcjonującej tu obecnie placówki muzealnej i ośrodka archeologii doświadczalnej. Dla zainteresowanych szczegółowym oprowadzaniem i prezentacją muzeum, np. dla grup zorganizowanych, możliwe jest zamówienie odpłatnej lekcji muzealnej: Oferta edukacyjna. Zapraszamy!
– 05 maja, w sobotę, o godz. 17:00 zapraszamy na coroczną Majówkę Artystyczną do Janowca. W klimatycznej stodole z Wylągów, zlokalizowanej na terenie oddziału Muzeum Zamek w Janowcu, niedaleko dworu z Moniak, Piotr Selim wykona koncert pt. Specjalista od wzruszeń. Znany pianista, kompozytor, wokalista i aranżer związany jest z lubelskim środowiskiem artystycznym oraz zespołem Lubelska Federacja Bardów. Serdecznie zapraszamy. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
– W dniach od 06 do 12 maja w Muzeum Nadwiślańskim odbędzie się już 5. edycja Ogólnopolskich Warsztatów Złotniczych dla Muzealników. Celem warsztatów, które organizowane są pod egidą oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej, jest teoretyczne i praktyczne zapoznanie uczestników z zagadnieniami warsztatowymi dawnego złotnictwa, dotyczącymi materiałów, technik i technologii wykonywania oraz zdobienia przedmiotów, a także czytania znaków złotniczych. Warsztaty poprowadzą najlepsi specjaliści w kraju.
– W dniu 11 maja, o godz. 17:00 zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 22) na promocję nowego numeru kwartalnika literackiego „Klematis” (nr 1/8 2013). Wydawnictwo zawierać będzie wspomnienia o dawnych kazimierzankach – plon projektu społeczno-literackiego pod nazwą „Matki odchodzą”. Numer zilustrowany zostanie dodatkowo unikalnymi fotografiami. „Klematis” otrzymał dotację Muzeum Historii Polski w Warszawie z programu „Patriotyzm Jutra”. Zapraszamy na spotkanie!
– 18 maja, w godz. od 19:00 do 24:00 Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na wyjątkową NOC MUZEÓW. Oprócz tradycyjnego wolnego wstępu na wszystkie ekspozycje muzealne, każdy z siedmiu oddziałów przygotował dodatkowe atrakcje:• Oddział Grodzisko Żmijowiska: Archeologia w trzecim wymiarzeO godz. 19:00 rozpocznie się multimedialna prezentacja wyników badań teledetekcyjnych (nieinwazyjnych metod badawczych) oraz wstępnych rekonstrukcji grodziska w 3D.• Oddział Kamienica Celejowska: Muzeum utraconeProjekcja filmu pt. "Muzeum utracone" na patio Kamienicy.• Oddział Dom Kuncewiczów: Pieśń dziadowskaPomiędzy godz. 20:30 a 21:30 na tarasie Willi pod Wiewiórką odśpiewana zostanie pieśń dziadowska pt.: „Pieśń nowa o gwałtownym deszczu, nigdy niesłychanym w Koronie Polskiej. W Kazimierzu Dolnym w roku 1644”.• Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej: Tajemnice warsztatu złotnikaO godz. 19:00 rozpocznie się program zatytułowany „Tajemnice warsztatu złotnika”. Uczestnicy warsztatów mogli będą wykonać drobne przedmioty biżuteryjne ze srebra pod okiem prawdziwych fachowców.• Oddział Muzeum Przyrodnicze: Ćma ćmę ćmiTegoroczna Noc Muzeów poświęcona będzie motylom nocnym i ich zwyczajom. O godz. 20:00 zapraszamy na prezentację entomologa Wojciecha Sekuły. Na ekspozycji czekać będą na zwiedzających dodatkowe atrakcje: odgłosy przyrody i specjalne efekty świetlne.• Oddział Muzeum Czartoryskich w Puławach: Noc z CzartoryskimiNa stałej wystawie zaprezentowane zostaną nowe depozyty, m.in. trójnóg, który pierwotnie ustawiony był w Świątyni Sybilli w Puławach. Dodatkową atrakcję stanowić będzie wystawa rzeźb wykonanych przez osoby niewidome i niedowidzące pt. „Dotknięcie sztuki”.• Oddział Muzeum Zamek w Janowcu: Zamek jak malowanyDo zamkowych ruin zapraszamy przede wszystkim najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną gry, zabawy, quizy i kalambury związane z historią zabytku. Jedną z atrakcji wieczoru będzie wspólne namalowanie olbrzymiego „portretu” zamku.
– W sobotę, 25 maja odbędzie się 4. edycja Święta Wina w Janowcu. Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Gminę Janowiec oraz Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu. Święto tradycyjnie rozpocznie Msza św. w miejscowym kościele odprawiona w intencji winiarzy, połączona z uroczystym poświęceniem młodego wina. Następnie wszyscy przejdą w barwnym korowodzie na dziedziniec janowieckiego zamku, gdzie będzie można degustować wino z okolicznych winnic oraz skosztować specjałów regionalnej kuchni, w tym m.in. tradycyjnych serów, szparagów i wędzonych ryb. Nie zabraknie też stoisk ze specjalistycznym sprzętem winiarskim, twórców ludowych a także przygrywających kapel. Do wejścia na dziedziniec zamkowy upoważniał będzie bilet do muzeum, a do degustacji win folder okolicznościowy w cenie 10 zł. Zapraszamy!
– Dnia 25 maja w oddziale Kamienica Celejowska rozpocznie się o godz. 16:00 wykład dr hab. Grażyny Jurkowlaniec z Uniwersytetu Warszawskiego pt.: „Władysław Jagiełło, Lublin i renesans”. Rok 2013 został ogłoszony „Rokiem Renesansu Lubelskiego”. Inspiracją do zorganizowania jubileuszu była 400. rocznica ukończenia renesansowej modernizacji i przebudowy fary kazimierskiej przez włoskiego architekta Jana Balina. Muzeum Nadwiślańskie wraz z Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym przygotowało z tej okazji cykl otwartych wykładów pt. „Renesans lubelski – genealogie i dokonania”. Do Kazimierza zaproszeni zostali najlepsi specjaliści zajmujący się polską sztuką nowożytną. Wstęp wolny. Zapraszamy!
– Dnia 27 maja zapraszamy do oddziału Dom Kuncewiczów na kolejne spotkanie z cyklu Poniedziałki Literackie. Tym razem będzie ono nosić tytuł: „Złote Usta” i zapoczątkuje cykl poświęcony poprawnej polszczyźnie. Zapraszamy przedstawicieli wszystkich pokoleń. Kontakt: tel. (81) 881 01 02, e-mail: [email protected]
– Do 19 maja w oddziale Muzeum Przyrodnicze pokazywana będzie pokonkursowa wystawa fotografii zatytułowana: „Życie rzeki”. W konkursie fotograficznym udział wzięli uczniowie objęci programem „Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły”. Na wystawie, która uświetnia obchody tegorocznego Dnia Ziemi, pokazanych zostało 60 nagrodzonych prac. Zapraszamy!
– Do końca maja w oddziale Kamienica Celejowska oglądać można wystawę zatytułowaną: „Ludwik Gronowski. Fotografie. Krzemieniec 1930-1939”. Ekspozycja prezentuje unikatowe, gdyż nielicznie zachowane do naszych czasów fotografie Ludwika Gronowskiego. Przedstawiają one uroki przedwojennego Krzemieńca oraz portrety jego mieszkańców. Gronowski był czołowym przedstawicielem przedwojennego środowiska fotograficznego na Wołyniu. Zapraszamy!
– W oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej, mieszczącym się w kazimierskiej Dzwonnicy, prezentowana jest do końca maja wystawa zatytułowana: „Granice srebrnych przestrzeni. Wystawa polskiej biżuterii 2. poł. XX wieku z kolekcji prof. Ireny Huml”. Można na niej zobaczyć 350 cennych precjozów z kolekcji znanej badaczki rzemiosła artystycznego, w tym piękne pierścionki, broszki, naszyjniki i kolczyki. Zapraszamy!
– W oddziale Dom Kuncewiczów udostępniana jest obecnie wystawa pt. „Jan Józef Szczepański – życie i dzieło”. Ma ona na celu przypomnieć postać zmarłego dziesięć lat temu wybitnego pisarza Jana Józefa Szczepańskiego (1919-2003), bratanka Marii Kuncewiczowej. Wystawa składa się z czterech odsłon. Obecnie trwa druga z nich (do końca czerwca). Nosi ona tytuł: „Od Żeromskiego do Szczepańskiego: zmagania o wolną literaturę”. Zapraszamy!
– W związku z jubileuszem 50-lecia istnienia Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zapraszamy do udziału w akcji promocyjnej na Facebooku zatytułowanej 50/na/50 – czyli 50 wydawnictw na 50 lat Muzeum. Wszyscy, którzy już lubią lub polubią nasz fan page, będą mieli szansę zdobyć ciekawe książki wydane przez Muzeum Nadwiślańskie. Prosimy na bieżąco śledzić nasz fan page!
>>> Więcej informacji:www.muzeumnadwislanskie.plwww.facebook.com/muzeumNadwislanskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na maj 2013 - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto