Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie ciągle w remoncie. Otwarcie dopiero na jesieni

Anna Pawelczyk
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym od listopada 2017 przechodzi gruntowny remont. Prace modernizacyjne miały się zakończyć wraz z upływem ubiegłego roku jednak już wiadomo, że ponowne otwarcie największego kazimierskiego muzeum przeciągnie się w czasie.

Największy remont w historii Muzeum Nadwiślańskiego ciągle trwa. Pracom modernizacyjnym poddawane jest pięć obiektów: Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowskiej, Spichlerz Ulanowski, Domu Wójtowski z Modliborzyc oraz Dworze z Gościeradowa.

Pierwotnie zakładany termin skończenia wszystkich renowacji minął wraz z ubiegłym rokiem. Nowy, szacowany czas otwarcia obiektów to wrzesień tego roku.

- Liczące sobie nawet kilkaset lat obiekty zabytkowe zaskakują sytuacjami, które trudno przewidzieć na etapie przygotowywania dokumentacji. Po rozpoczęciu remontu naszych siedzib napotkaliśmy się m.in. z problemami konstrukcyjnymi w Spichlerzu Ulanowskiego, co wydłuża termin zakończenia remontu w tym obiekcie o kilka miesięcy. Okazało się, że storczykowa więźba dachowa jest w bardzo złym stanie i trzeba będzie zdjąć całe pokrycie dachowe, wymienić uszkodzone elementy i całą konstrukcje złożyć od nowa – zaznacza Magdalena Postępska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego.

Problemy budowlane zmieniły nie tylko czas skończenia remontu, ale również i jego finanse. Początkowo budżet remontu mieścił się w kwocie 14 milionów złotych. Teraz wydatki przekroczyły 16 milionów złotych.

Obecnie w budynkach jest wzmacniana konstrukcja, trwa wymienianie gontu, prowadzone są prace konserwatorskie oraz zabezpieczające stolarkę okienną.

- W skład Muzeum Nadwiślańskiego wchodzi łącznie sześć oddziałów. W pozostałych – Gmachu Głównym przy Rynek, na Zamku w Janowcu a także na terenie Grodziska Żmijowiska prowadzona jest bieżąca działalność wystawiennicza i edukacyjna. Zbiory z remontowanych obiektów tymczasowo można oglądać w Pałacu Czartoryskich w Puławach - mówi Magdalena Postępska.

Muzeum nadwiślańskie swoje archiwum i bibliotekę przeniosło na czas remontu do sal udostępnionych przez Parafię Rzymskokatolicką w Kazimierzu Dolnym.

Obiekty, które są tymaczaoswo zamknięte, nie były remontowane od czasu przejęcia ich przez Muzeum Nadwiślańskie, czyli od 1963 roku.

Po remoncie budynki muzeum mają zyskać nowe instalacje grzewcze, drzwi, okna, podgłogi i dachy. Dodatkowo w Kamienicy Celejowskiej powstaną apartamenty. Wystawy stałe zyskają zupełnie nowe aranżacje, w tym te multimedialne. Nową szatę dostaną również tereny zielone: ogród pomiędzy Spichlerzem Ulanowskim a Domem z Modliborzyc, ogród przy Domu Kuncewiczów oraz patio w Kamienicy Celejowskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto