Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieliśmy w Tarnogrodzie sen. Nie tylko w tym mieście powstanie obwodnica

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Podpisanie umów w Tarnogrodzie
Podpisanie umów w Tarnogrodzie Bogdan Grasza, UM w Tarnogrodzie
Budowa obwodnicy Tarnogrodu będzie kosztowała blisko 85 mln zł. Dofinansowanie owej inwestycji wyniesie 59,5 mln zł. Będzie ono pochodziło z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Umowę w tej sprawie podpisano w Tarnogrodzie w poniedziałek (20 czerwca). Nie tylko w tym mieście są powody do radości. Podpisano właśnie umowy także na budowę dwóch innych obwodnic w regionie.

Tarnogród znajduje się na ważnym szlaku komunikacyjnym prowadzącym m.in. z Lublina, Zamościa czy Biłgoraja na Podkarpacie. Przez centrum tego miasta codziennie przejeżdżają tysiące samochodów, w tym ciężarówki, busy i autobusy. Miejscowi do dawna mają tego dość. Narzekają na hałas i spaliny. W efekcie od dziesiątek lat mówi się o potrzebie budowy obwodnicy, dzięki której ruch tranzytowy mógłby zostać z miasta wyprowadzony. Teraz te plany się wreszcie ziszczą.

Kluczowe znaczenie

Dzięki rządowemu dofinansowaniu powstanie obwodnica Tarnogrodu znajdująca się w ciągu drogi wojewódzkiej 835, o długości sześciu kilometrów. Odpowiedni dokument został właśnie podpisany. Uczestnicy poniedziałkowej uroczystości nie kryli wzruszenia. Z wielu względów. Tłumaczył to Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego (warto przypomnieć, że urodził się on w 1980 r. w Tarnogrodzie). Tuż po podpisaniu umowy on także wspominał o udręce niekończących się „kolejek ciężarówek” w Tarnogrodzie oraz o dzieciach, które boją się w tym malowniczym miasteczku przechodzić przez ruchliwe ulice. Zapewniał jednak, że dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości te kłopoty przejdą do przeszłości.

- Mieliśmy w Tarnogrodzie sen i ten sen przez wiele pokoleń był tylko marzeniem. Dotyczy to także mojego pokolenia. To był sen o obwodnicy – mówił w poniedziałek wicemarszałek Mulawa. - Jej budowa to nie wszystko. Powstają także inwestycje drogowe łączące nas z Podkarpaciem, jak np. droga 835, czy droga 863.

Znaczenie tych inwestycji trudno przecenić. Bo jak tłumaczył wicemarszałek, dzięki nim powstanie nowy impuls do rozwoju gospodarczego całego regionu.

- To nie jest tylko nadrabianie zaległości, to dla nas wręcz skok cywilizacyjny – przekonywał wicemarszałek Mulawa. - Mamy nadzieję, że dzięki temu będą powstawały nowe miejsca pracy, że uda nam się zatrzymać młodych ludzi tutaj, w powiecie biłgorajskim i w województwie lubelskim. Będzie to też sprzyjać rozwojowi turystyki.

Radują się też inni samorządowcy. - Ta inwestycja rzeczywiście będzie miała dla nas kluczowe znaczenie – podkreśla Tomasz Legieć, zastępca burmistrza Tarnogrodu. - Jeszcze nie wiadomo kiedy droga powstanie. To zależy m.in. od procedury przetargowej. Mamy jednak nadzieję, że stanie się to tak szybko, jak się tylko da.

Ważny dzień

W uroczystym podpisaniu umowy na budowę obwodnicy uczestniczył wicepremier Jacek Sasin, Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz m.in. samorządowcy. Nie tylko z powiatu biłgorajskiego. Bo tego dnia w Tarnogrodzie podpisano także umowy na budowę obwodnic Hrubieszowa (o długości 6,2 km i szacunkowej wartości 75 mln zł) i Opola Lubelskiego (ponad 1,7 km za 45 mln zł).

- To dla nas także bardzo ważny dzień. Na budowę naszej obwodnicy czekamy przecież od lat – mówi Monika Podolak, sekretarz Hrubieszowa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieliśmy w Tarnogrodzie sen. Nie tylko w tym mieście powstanie obwodnica - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto