Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Jak poprawić sytuację pracowników i pracodawców w regionie? Urzędnicy mają pomysł

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Mają ułatwić bezrobotnym znalezienie zatrudnienia a pracodawcom wybór pracownika
Mają ułatwić bezrobotnym znalezienie zatrudnienia a pracodawcom wybór pracownika Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Mają ułatwić bezrobotnym znalezienie zatrudnienia a pracodawcom wybór pracownika. To główny cel pięciu projektów pilotażowych przygotowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Instytucja ubiega się w ministerstwie o środki na realizację pomysłów.

- To nie bezrobocie stanowi główny problem, tylko dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Zwłaszcza, że planowane są wielkie inwestycje - zastrzega Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Mowa o rządowym programie Polski Ład, w ramach którego mają być realizowane inwestycje w całej Polsce. W dostosowaniu lubelskich urzędów pracy do wymogów firm mają pomóc projekty opracowane przez WUP w konsultacji z Miejskim Urzędem Pracy w Lublinie.

Eksperci od rynku pracy przygotowali pięć projektów. Pierwszy to tzw. praca na próbę. Osoba planująca karierę np. piekarza będzie mogła poobserwować pracę w piekarni, żeby przekonać się czy spełnia ona jego oczekiwania. Pieniądze za doradztwo dostanie pracodawca.

Drugi pomysł zakłada opracowanie modelu oceny koniunktury na dany produkt w regionie. Dzięki niemu inwestorzy będą w stanie lepiej oceni potrzeby rynku. Kolejny projekt dotyczy oceny kompetencji cyfrowych, czwarty – upowszechnieniu referencji i listów polecających wśród pracodawców. Ostatni dotyczy powołania Lubelskiego Laboratorium Rynku Pracy. List intencyjny w sprawie jego powołania w czwartek podpisali przedstawiciele WUP i MUP. Przez ten ostatni urząd przechodzi co trzecia osoba poszukująca pracy w województwie.

- Efektywność staży na rynku pracy oscyluje w okolicach 80 procent – przyznaje Katarzyna Kępa, dyrektor MUP. Jeden z projektów opracowanych przez urzędników ma podnieść ich skuteczność. - Nowy instrument pozwoli pracodawcy zatrudnić odpowiedniego pracownika - wyjaśnia dyrektor Kępa.

Projekty wpłynęły do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Czekają na ocenę i finansowanie z rezerwy Funduszu Pracy.

Jak to jest z tym bezrobociem?

Według danych GUS za maj, stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie lubelskim wyniosła 7,9 proc. To mniej niż w tym samym okresie 2020 r., kiedy to odsetek wynosił 8,1 proc. Na koniec maja w rejestrach urzędów pracy w naszym regionie było niewiele ponad 74 tys. bezrobotnych.

Podczas ostatniej dyskusji nad raportem o stanie województwa radna KO Bożena Lisowska powiedziała, że „co trzeci mieszkaniec regionu pozostaje bez pracy”. Te dane nie pokrywają się z zestawieniami GUS i urzędów pracy. Prawdą jest natomiast, że 45,2 proc. ludności województwa w wieku 15-89 lat jest bierna zawodowo (spadek o 0,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.).

- Jest czymś innym poziom aktywności zawodowej i bezrobocia – wyjaśnia dyrektor Pruszkowski. Wskaźnik bezrobocia dotyczy osób, które poszukują pracy, ale nie mogą jej znaleźć. Tymczasem osoby bierne zawodowo to zarówno osoby, którym nie zależy na znalezieniu zatrudnienia, ale też m.in. emeryci, renciści i uczniowie.

Od początku pandemii bezrobocie w naszym regionie wzrosło o zaledwie 0,3 proc. Lepiej z bezrobociem radzi sobie tylko świętokrzyskie. Najgorsza sytuacja jest w powiecie włodawskim (15,6 proc.), najlepsza w łukowskim (4,3 proc.).

Nie było też wielkich zwolnień grupowych. W ubiegłym roku pracodawcy zadeklarowali redukcje 2365 osób, ale zwolniono tylko 169. Od stycznia do maja 2021 r. pięć firm zgłosiło plany zwolnienia 115 osób. Do tej pory redukcje przeprowadzono w czterech z nich. Pracę straciły 84 osoby.

Zdaniem dyrektora WUP, masowe zwolnienia udało się zahamować dzięki wsparciu udzielonemu przedsiębiorcom z tzw. tarczy antykryzysowej. Na poniedziałek 12 lipca WUP rozdysponował w ramach tarczy 442 mln zł. Pomocą zostało objętych ponad 100 tys. miejsc pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swidnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto