Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelscy lekarze jako pierwsi na świecie otrzymają testy badające podatność na zakażenie koronawirusem

Redakcja
Łukasz Kaczanowski/zdjęcie ilustracyjne
Setkę testów ufundowanych przez Centrum Badań DNA i w ramach akcji „Lublin Pomaga” otrzymają w najbliższy czwartek lubelscy medycy. Trafią one w ręce lekarzy w szpitalu im. Jana Bożego oraz szpitala zakaźnego w Puławach.

Pierwszy na świecie test podatności na koronawirusa powstawał w Polsce - w Centrum Badań DNA w Poznaniu. Test naukowców ma wykrywać uwarunkowania genetycznie, dotyczące większej podatności na koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ostrzejszego przebiegu Covid-19. Do wykonania testu potrzebny jest tylko materiał biologiczny. W tym przypadku będzie to wymaz z wewnętrznej strony policzka. Wynik dostępny ma być już po dwóch dniach.

Za tę chorobę odpowiedzialnych jest pięć rozpoznanych genów. Im są bardziej uszkodzone, tym organizm jest bardziej podatny na zakażenie koronawirusem. Opracowanie testu zajęło polskim ekspertom w praktyce dwa miesiące. Natomiast nad genami ludzkimi i predyspozycjami do chorób naukowcy z Centrum Badań DNA pracują od 8 lat. - Jako jedyni na świecie mamy opracowane i rozpoznane 170 genów, które są odpowiedzialne za różne choroby. Dlatego mając te zaplecze i doświadczenie, przygotowanie testu nie było dla nas czasochłonne. Próbują jeszcze Amerykanie i Chińczycy, ale na razie im się to nie udało - mówi Mariusz Herman, dyrektor generalny Centrum Badań DNA w Poznaniu.

Testy przeprowadzane wśród lekarzy i pielęgniarek pozwolą uzyskać bardzo ważne informacje o ich podatności na chorobę COVID-19. Pozwoli to na uchronienie tych pracowników służby zdrowia, dla których ta choroba może być groźna.

- Ten test znajdzie swoje zastosowanie również u osób już z potwierdzeniem zakażenia. Dzięki temu lekarze otrzymają informację czy dany pacjent przejdzie chorobę lekko czy ciężko, i trzeba mu będzie wtedy szybko podać surowicę lub wprowadzić inne terapie. Im szybciej lekarz będzie mieć wiedzę na temat ciężkości przebiegu choroby, to łatwiej im będzie leczyć skutecznie ludzi - tłumaczy Mariusz Herman.

Dzięki tym testom lubelscy lekarze jako pierwsi na świecie będą mieli informacje o aktualnym etapie infekcji u zakażonych pacjentów. Mając informacje o przewidywanej ciężkości choroby już we wczesnej fazie zakażenia, będą mogli podejmować decyzję o natychmiastowej hospitalizacji.

Przekazanie 100 testów ufundowanych przez Centrum Badań DNA i w ramach akcji „Lublin Pomaga” nastąpi w czwartek. Trafią one w ręce lekarzy w szpitalu im. Jana Bożego oraz szpitala zakaźnego w Puławach. - Propozycję darowizny stu testów otrzymaliśmy od samego Centrum Badań DNA, ale również dzięki staraniom Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki temu będzie można wytypować osoby, które mogą pracować na pierwszej linii frontu oraz te, które będą musiały ze względu na grupę podwyższonego ryzyka zostać przesunięte w inny obszar działalności szpitala. Jednocześnie chcieliśmy się podzielić tymi testami z szpitalem w Puławach. Tym samym 50 testów zostanie u nas, a 50 otrzyma szpital w Puławach - wyjaśnia Bartosz Jencz, rzecznik szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

Dlaczego wybór padł w pierwszej kolejności na Lublin? - Doceniamy pracę lubelskich lekarzy i uważamy, że trzeba im pomagać skoro udało nam się opracować taki test jako pierwszym na świecie. Chodziło nam też o wyróżnienie lubelskich lekarzy, poza tym mieszkam w Lublinie – te dwie rzeczy miały wpływ na wybór tego ośrodka - argumentuje Mariusz Herman, dyrektor generalny Centrum Badań DNA w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelscy lekarze jako pierwsi na świecie otrzymają testy badające podatność na zakażenie koronawirusem - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto