Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze szybciej będą wykrywać nowotwory

FAJ
Przy ul. Jaczewskiego w Lublinie powstaje pierwsza na Lubelszczyźnie pracownia PET
Przy ul. Jaczewskiego w Lublinie powstaje pierwsza na Lubelszczyźnie pracownia PET materiał SPSK
Przy szpitalu klinicznym nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie powstaje pierwsza na Lubelszczyźnie pracownia PET, w której będą diagnozowane m.in. wczesne postaci nowotworów. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów z terenu Lubelszczyzny. Nie będą już musieli jeździć do odległych miast. Inwestycję realizuje Uniwersytet Medyczny.

- Dotychczas pacjenci z naszego województwa korzystali diagnostyki (PET) w Bydgoszczy Gliwicach, Warszawie, albo Kielcach, gdzie na badanie trzeba było czekać długie tygodnie. Teraz nie będą musieli - mówi dr Włodzimierz Matysiak, rzecznik naszej uczelni medycznej.

Pracownia będzie się znajdowała w zupełnie nowym budynku przy SPSK nr 4. Będzie połączona z Ośrodkiem Tomografii Komputerowej, Rezonansu Magnetycznego i medycyną nuklearną. Prace budowlane idą już pełną parą. Pochłoną 7,5 mln złotych, które uniwersytet wyłoży z własnej "kieszeni".
Na wyposażenie placówki uczelnia zdobyła pieniądze z Unii Europejskiej (ponad 30 mln złotych).

- PET to najnowocześniejsze urządzenie do diagnostyki obrazowej na świecie. Umożliwia precyzyjne wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych. Potrafi też z niebywałą dokładnością ustalić lokalizację ognisk przerzutowych - tłumaczy prof. Andrzej Drop, prorektor ds. klinicznych UM w Lublinie.

Przed badaniem pacjent otrzymuje radiofarmaceutyk, który wraz z krwią rozprowadzany jest po całym ciele. Ponieważ komórki rakowe przetwarzają glukozę inaczej niż zdrowe, nieprawidłowości można zlokalizować w bardzo wczesnej fazie, już na poziomie komórek. Lekarz widzi zmiany na monitorze.
Oddanie do użytku pracowni PET planowane jest na przełom II i III kwartału przyszłego roku. Personel, które będzie wykonywał badania przejdzie wcześniej wielotygodniowe szkolenia w renomowanych ośrodkach radiologii i medycyny nuklearnej.

- Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaplanował środki finansowe na zakontraktowanie świadczeń, które do tej pory nie były finansowane, m.in. PET (pozytronowa tomografia emisyjna - zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka naszego NFZ.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto